Uzavřený soud znamená, že se nikdo nic nedozví

Uzavřený soud nad Sieviaryncem a 6 dalšími znamená, že se nikdo absolutně nic nedozví! Na první den soudu dorazilo asi 40 příbuzných a přátel obviněných. Žádosti o vstup do soudní síně aspoň na chvíli byly zamítnuty. A nejen to. Lidem nedovolili být v budově na chodbě, ale dokonce ani ne před budovou. Důstojník milice lidi vykázal desítky metrů od budovy soudu. Na místo přijel OMON, zadrželi dva novináře. Co se v soudní síni odehrávalo, se nikdo nedozvěděl.

Soudní proces je naplánován minimálně do 28. 5. a do té doby prý bude probíhat zasedání každý den. Kauza má asi 30 svazků, proto bude soud trvat dlouho. Volha i paní Tacciana (matka Pavla) jsou totálně znechucené jednáním úřadů a nechtějí se k ničemu vyjadřovat. Do Mahileva se na zahájení procesu dostavily v dámském složení – Volha plus Tacciana se dvěma Pavlovými sestrami Hannou a Darjou.

SouvisejícíZačíná soud s Pavlem Sieviaryncem

Ve čtvrtek vyšel po 20 dnech na svobodu Zmicer Daškievič. Opět mluvil o podmínkách ve vězení – političtí neměli matrace, v cele pro 8 lidí jich bylo 16, nesměli číst, psát, bili je…

V pátek 14. 5. byl vynesen rozsudek bývalému důstojníkovi armády Dzjanisovi Uradovi, který 14. 3. ofotil a zveřejnil dokument s plány ozbrojených složek na Den svobody (25. 3.). Muž byl obviněn z vlastizrady a odsouzen na 18 let vězení. Je to nejtvrdší rozsudek, jaký byl po srpnových volbách vynesen.

V pátek také začal proces s 11 VŠ studenty a 1 VŠ učitelkou. K soudu je přišlo podpořit několik stovek kolegů, 14 lidí bylo zadrženo. Studenti jsou obviněni, že porušili občanský pořádek, organizovali pouliční protesty a nepodřídili se milici. Ve skutečnosti byli zadrženi, když vyšli na podporu pochodu důchodců.

Siarheje Cichanouského, Ihara Losika, Mikolu Statkieviče a ještě několik dalších lidí budou soudit v dalším velkém procesu, který bude probíhat v Homelu. Datum začátku zatím není známé.

Ve Vicebsku je již skoro půl roku ve vězení Uladzimir Machalouski nemocný rakovinou. Při zadržení jej surově zbili, zlomili mu prst a později byl odsouzen na 3,5 roku za „násilí nebo hrozbu násilí vůči příslušníkům milice“. Čeká na výsledek odvolání. Manželce dali několikrát možnost návštěvy ve vězení a ona byla zhrozena, když zjistila, že muže na setkání přivedli na řetězu! Seděl s pouty na rukou, přivázaný řetězem a mluvil s ní telefonem přes sklo. Na žádost ženy vzali muže na onkologickou prohlídku, a i na ni ho vezli připoutaného na řetězu.

V minulých dnech se konaly oslavy výročí konce války. V Bělorusku to je vždy velká sláva, letos to ale bylo spojeno s řadou kontroverzí. V minulých letech dostávali veteráni války nějaké peníze. Letos jim Lukašenko nechtěl nic dát (mimochodem – víte, co letos dostali veteráni v Rusku? Perníček a pohlednici!), tak se na ně začali skládat lidé. To Luku naštvalo a prohlásil, že „oni“ vybírají peníze, aby s nimi zdrhli na západ. Totéž v pátek řekl i o sbírce na obnovu vyhořelého kostela v Budslavi; prý to vybírají, aby to dali Polákům.

Přehlídka vojenské techniky ve městě evokovala nedávné pravidelné manévry ozbrojených sil v Minsku při rozhánění demonstrací. Staří lidé říkali: věřili jsme, že jsme fašismus porazili a že už se to nikdy nebude opakovat – ale dožili jsme se návratu těch hrůz, fašizmus je zpátky. Jiní říkali: porazili jsme fašismus, porazíme i Lukašismus! Úřady měly panickou hrůzu, že lidé využijí svátku a vyjdou do ulic, takže v části centra se odehrávalo Lukašenkovo divadlo, zatímco v okolních ulicích stál OMON a antony. Lukašenko 9. května podepsal dekret, v němž stanovil, že v případě jeho násilné smrti přejdou jeho pravomoci na bezpečnostní radu státu. Úřady vyzdobily města po svém – a lidé také. Kromě vlajek na všemožných místech se také na zastávkách MHD objevily fotky z r. 2014, kdy Lukašenko skládal první prezidentskou přísahu – pod bílo-červeno-bílou vlajkou, o níž dnes tvrdí, že je fašistická a nikdy s ní neměl nic společného.

No a na internetu se objevila upravená slavná ruská píseň z doby Velké vlastenecké války „Vstavaj, strana ogromnaja!“ Ta píseň je velmi mocná, určitě ji všichni znáte. Původní text je ale velmi sovětský. Bělorusové jej předělali do své situace natočili video. Doporučuji vám ho shlédnout.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 18. ktětna 2021 Foto: budova soudu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář