V Bahrajnu otevřeli katedrálu pro 2300 věřících

Manáma – V Bahrajnu byla ve čtvrtek slavnostně otevřena nová katedrála Panny Marie z Arábie s kapacitou 2300 míst. Stojí v Aválí v centru ostrovního státu na pozemcích bahrajnské ropné společnosti a nedaleko mešity. V převážně muslimském Bahrajnu žije zhruba 1,7 milionu lidí a ke křesťanství se tam podle odhadu Vatikánu hlásí 80.000 osob.

Katedrála má být největším katolickým svatostánkem v regionu, napsala agentura AFP.

Stavba rostla od roku 2018, její součástí jsou dvě kaple a sedadla ve dvou patrech nad sebou. Má osmistranný půdorys, čímž připomíná stan, a zvenčí není vidět kříž ani jiné náboženské znaky, údajně z obav před znesvěcením. Z dálky je ale patrná velká zvonice.

SOUVISEJÍCÍ Vysvěcen nový katolický kostel v Ománu

O asi 1,6 kilometru dál stojí mešita a v blízkosti jsou také těžební věže.

„Máme radost, bude (stavba) sloužit duchovním potřebám a duchovnímu zdraví všech,“ řekl otec Charbel Fayad působící v Bahrajnu.

Katedrála mohla být postavena díky daru krále krále Hamada bin Ísy Chalífy, který dal roku 2013 k dispozici pozemek o výměře 9000 metrů čtverečních. Byl součástí zóny, v níž působí bahrajnská ropná společnost Bapco.

Bahrajn měl dosud jenom jeden kostel v Manámě a menší kapli na jejím předměstí, takže se komunita křesťanů potýkala s nedostatkem prostoru. Pro věřící se slavilo od pátku do neděle 25 mší.

Počítá se s tím, že katedrálu budou využívat křesťané z celého Arabského poloostrova – v Kuvajtu je jich údajně 350.000, v Kataru přes 200.000, v Saúdské Arábii je jich podle odhadů možná milion. Jedná se hlavně o zahraniční dělníky pocházející zejména z Asie. Mnozí jsou z Filipín, Srí Lanky, Bangladéše nebo Pákistánu a Indie.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. prosince 2021 Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář