V Bratislavě proběhla půlnoční ekumenická bohoslužba

V hlavním městě Slovenska se při příležitosti oslav narození Ježíše Krista konala půlnoční ekumenická bohoslužba. Akce, která proběhla v evangelickém kostele, se účastnila Anna Polcková, Daniel Pastirčák a Martin Kováč.  

Anna Polcková je farářkou evangelické církve. Kvůli svým progresivistickým postojům se v minulosti dostala do sporu s vedením denominace. Martin Kováč je starokatolickým knězem a zakládající člen politické strany Progresivní Slovensko, ze které vyšla současná prezidentka Zuzana Čaputová. Daniel Pastirčák je členem Církve bratrské a patří mezi nejvýraznější slovenské osobnosti hlásící se k evangelikálnímu hnutí. V bratislavském sboru Kaplnka, kde Pastirčák slouží jako kazatel, několikrát vedl homílii emeritní arcibiskup Róbert Bezák. 

Martin Kováč se v poslední době angažuje v iniciativě, která má poukázat na příliš přísný zákon pro registraci nové církve. „Jako starokatolíci a starokatoličky Utrechtské unie jsme na Slovensku diskriminováni. Přestože jsme součástí Utrechtské unie starokatolických církví, tedy historického a etablovaného církevního společenství v Evropě s vlastní teologickou tradicí, na Slovensku nemáme státní registraci. Tu je kvůli nepřiměřeně přísným podmínkám v podstatě nemožné získat, což nás staví do nerovné pozice a klade nám zbytečné překážky pod nohy,“ píše se v petici.

Členové starokatolické církve jsou přesvědčeni, že „současný slovenský zákon o registraci církví a náboženských společností je nepřiměřeně přísný a tím diskriminační. Zatímco v České republice stačí k základní registraci církve 300 podpisů věřících, v Polsku 100 podpisů a v Maďarsku dokonce pouhých 10, na Slovensku je třeba předložit čestná prohlášení 50 000 zletilých členů.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. prosince 2021 Foto: Facebook Martin Kováč

Tags: ,,,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář