V brněnské kapli s malbou tanku a vojáků dnes byla adventní mše

Brno – Kaple v bývalé brněnské káznici dnes po mnoha letech znovu posloužila svému původnímu účelu. Kněz Jan Hanák tam odsloužil adventní mši, navázal tak na duchovní tradici přerušenou na začátku 50. let minulého století po nuceném odchodu kněží. Jako svérázná kulisa pro komorní obřad dnes posloužily amatérské malby v duchu socialistického realismu na místech, kde v kaplích bývá oltářní obraz.

Do kaple uvnitř běžně nepřístupného areálu přivedly účastníky mše svíčky rozmístěné v temných chodbách. Kaple Nanebevzetí Panny Marie pochází stejně jako celý areál káznice z druhé poloviny 18. století, mše se tam konaly od vysvěcení až do nástupu komunistické totality. Poté kaple sloužila jiným účelům. Dochovaly se v ní amatérské malby zachycující například vojáky a tank Rudé armády.

„I bolševik potřeboval svůj sakrální prostor – a kde jinde, než v kapli,“ řekl před mší Hanák, který je jinak farářem v Bohdalicích na Vyškovsku. V prvních letech komunistické totality byli v káznici mezi Cejlem a Bratislavskou ulicí vězeni například básníci Jan Zahradníček a Zdeněk Rotrekl a stovky dalších politických vězňů.

Věznice byla v areálu mezi Cejlem a Bratislavskou ulicí do roku 1956, později budovy využíval například archiv nebo policie. Dnes není areál trvale přístupný. Turistické informační centrum města Brna tam ale čas od času pořádá tematické prohlídky a prostory pronajímá k jednorázovým kulturním akcím, například výstavám, divadelním představením či koncertům. Město plánuje rekonstrukci, jednou z variant budoucího využití je kreativní centrum s ateliéry, výstavními prostory, dílnami, divadelním sálem, kinem či kavárnou.

Dnešní bohoslužbu uspořádal spolek Tripitaka a lidé z komunitního projektu Barvy brněnského Bronxu. Duchovní setkání chtějí v kapli pořádat jednou za měsíc. Křesťanské liturgie se budou střídat s rituály jiných náboženských organizací či spolků, uvedla za pořadatele Martina Čichoňová.

 

Autor: ČTK  Foto: Pixabay – Brno, ilustrační 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář