V Černé Hoře padla vláda premiéra Dritana Abazoviče

Podgorica – Černohorský parlament v noci na dnešek vyslovil nedůvěru kabinetu Dritana Abazoviče, informovala agentura Reuters. Hlasování o nedůvěře vyvolali poslanci poté, co Abazović podepsal se srbským patriarchou Porfirijem dohodu o úpravě vztahů mezi státem a srbskou pravoslavnou církví.

V Černé Hoře vyslovil parlament vládě nedůvěru letos již podruhé. Při únorovém hlasování padl kabinet premiéra Zdravka Krivokapiče.

„Jsem pyšný na všechno, co jsme v uplynulých 100 dnech udělali,“ řekl Abazović po dnešním hlasování. „Zapíšeme se do paměti jako vláda, která trvala nejkratší dobu, ale která udělala nejtěžší rozhodnutí,“ dodal.

SOUVISEJÍCÍČernohorská vláda bude kvůli dohodě se srbskou církví čelit hlasování o nedůvěře

Prezident země Milo Djukanović nyní musí jmenovat nového premiéra a pověřit ho sestavením nové vlády. Černou Horu, která je členskou zemí NATO a usiluje také o vstup do Evropské unie, by mohly čekat i předčasné volby.

Možnost uzavření dohody mezi Černou Horou a srbskou pravoslavnou církví budila v této malé balkánské zemi od začátku kontroverze. Za škodlivou ji označovali především stoupenci černohorské nezávislosti a svébytné národní identity, podporu naopak nacházela mezi prosrbskými stranami. Černá Hora vystoupila ze společného státního svazku se Srbskem po referendu v roce 2006. Spory o postavení srbské pravoslavné církve v Černé Hoře v posledních letech vyvolaly řadu masových demonstrací.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Porfirije

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář