V Číně byl odsouzen pastor Wang I k devítiletému žaláři

Peking – V Číně v pondělí odsoudili do vězení pastora neoficiální protestantské církve. Agentura Nová Čína oznámila, že pastor Wang I byl odsouzen k devítiletému žaláři.

Wang byl mezi několika desítkami vůdců a vyznavačů církve známé pod anglickým názvem Early Rain Covenant Church, kteří byli zatčeni před rokem. Svoboda vyznání je v Číně sice dána ústavou, ale v praxi podléhají náboženská hnutí státní kontrole. Čínští křesťané – jichž je odhadem 60 milionů – jsou tak rozděleni na oficiální církev, která je podřízena komunistické straně, a na podzemní církev, která je věrná Vatikánu, pokud jde o katolíky, a v případě protestantů je nezávislá.

Podle čínských zákonů musí být místa, kde se konají bohoslužby, registrována a podléhají vládnímu dozoru. Některé církve to ale neudělaly a Čína nyní přísněji trestá vyznavače nepovolených ritů.

Součástí rozsudku nad Wangem je také odebrání politických práv na tři roky a konfiskace jeho osobního majetku v hodnotě odpovídající 163.000 korunám.

Čína zdemolovala kostel pro tři tisíce věřících

Wang I zanechal ve své církvi prohlášení, které připravil, aby bylo zveřejněno v případě jeho zatčení. V silném poselství říká: „Jsem plný hněvu a znechucení kvůli pronásledování církve ze strany komunistického režimu, kvůli zlomyslnosti při zbavování lidí svobody náboženského vyznání a svobody svědomí.“ Přesto dále říká: „Ale změna sociálních a politických institucí není poslání, ke kterému jsem byl povolán, a není to důvod, pro který Bůh dal svému lidu evangelium.“

Říká: „Přijímám a uznávám skutečnost, že Bůh na čas dovolil komunistickému režimu, aby existoval. Bez ohledu na to, pod jakým režimem žiji nebo budu žít, pokud sekulární vláda bude pronásledovat církev, znásilňovat lidské svědomí, které patří pouze Bohu, budu setrvávat ve věrné neposlušnosti.“

Na facebookové stránce Early Rain je tato modlitba:

„Pane, dnes tě chválíme v policejních autech. Chválíme tě na policejních stanicích. Chválíme tě ve vazbě, ve vězení. A chválíme tě i doma. Nemáme jiný cíl, než tě jen chválit. Když jedeme autobusem na policii, jako bychom jeli cestou na Sion. Protože ty nám, Pane, říkáš, že hledáš ty, kdo by tě uctívali v duchu a v pravdě.

Kéž se ti líbí naše uctívání. Nemáme nic jiného, co bychom ti nabídli, než naše srdce. Upřímně ti je odevzdáváme.

Ať jsem kdekoli, ať se setkávám s kýmkoli, vždy půjdu za tebou.“

Čína se podle organizace Open Doors nachází na 27. místě v žebříčku zemí pronásledujících křesťany. Minulý rok Bob Fu varoval, že se čínská vláda chystá přepsat Bibli. Čína také systematicky demoluje kostely a odstraňuje z nich kříže. „Náboženská svoboda v Číně dosáhla nejhorší úrovně od začátku kulturní revoluce v 60. letech,“ uvedl Fu minulé září.

Autor: ČTK, -red-  Datum: 31. prosince 2019 Foto: Facebook – pastor Wang I

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář