V Eritreji propustili na kauci 36 křesťanů vězněných kvůli víře

Asmara – Eritrejské úřady propustily na kauci 36 osob, které byly ve vězení kvůli své víře, informovala tento týden stanice BBC. Podle zdrojů stanice bylo čtrnáct z nich vězněných v minulých čtyřech letech, dalších 22 bylo zatčeno minulý měsíc. Jde o osoby z křesťanských církví hlásících se k evangelikálnímu a letničnímu hnutí.

SouvisejícíEritrejská armáda zatkla po modlitebním setkání 35 křesťanů

Zákon od roku 2002 zakazuje v Eritreji církve vyjma těch, které se hlásí k pravoslaví, katolictví nebo luteránství. Kromě toho je v zemi také oficiálně uznáván sunnitský islám.

Mnoho křesťanů v Eritreji podle aktivistů bojujících za náboženské svobody zůstává ve vězení. Eritrejská vláda tvrdí, že letniční a evangelikální křesťané jsou nástrojem cizích vlád.

V září roku 2020 eritrejské úřady propustily na kauci přes 20 osob, z nichž některé strávily ve vězení několik let. V prosinci loňského roku také opustilo vězení 28 svědků Jehovových poté, co si odpykali své dlouhé tresty.

V Eritreji, uzavřené a militarizované zemi ve východní Africe, vládne jedna strana a nekonají se volby. V čele země stojí již od roku 1993, kdy získala nezávislosti na Etiopii, prezident Isajas Afewerki.

Letniční církve kladou důraz na osobní zkušenost s Bohem prostřednictvím křtu Duchem svatým. Je pro ně charakteristické intenzivní náboženské prožívání. Svůj název hnutí odvozuje od letnic, které připomínají seslání Ducha svatého na apoštoly padesát dní po Velikonocích. Evangelikálové jsou protestanti, kteří kladou důraz na autoritu Bible, ústřední postavu Krista, potřebu osobního obrácení a zvěstování evangelia.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. dubna 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář