V H.Králové bude v pátek setkání k ročnímu výročí od ruské invaze na Ukrajinu

Hradec Králové – Diecézní charita Hradec Králové ve spolupráci s Regionálním ukrajinským spolkem ve východních Čechách plánuje na pátek v Hradci Králové setkání při příležitosti ročního výročí ruské invaze na Ukrajinu. ČTK o tom informovala Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové. Výročí připomenou v Královéhradeckém kraji i další akce.

„V pátek 24. února od 17:00 se na Masarykově náměstí v Hradci Králové uskuteční setkání k tichému uctění obětí války na Ukrajině a vyjádření podpory statečnému ukrajinskému lidu a protestu proti této válce,“ uvedla Karasová.

SOUVISEJÍCÍPapež před výročím ruské invaze na Ukrajinu vyzval k příměří a jednání

Charita působí od počátku v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Královéhradeckým kraji, kterým prošlo za uplynulý rok více než 20.000 uprchlíků. Tisícům z nich Charita pomohla adaptovat se a zapojit do života.

Jednou z těch, kteří odešli z Ukrajiny před válkou, je jednatřicetiletá Roksolana z ukrajinské Umaně. „Nad naším rodným městem stále létají rakety, a tak jsem moc vděčná, že mohu být se svými dětmi a mamkou v bezpečí tady v Hradci Králové. Stýská se nám po domově a chtěly bychom žít doma a v míru, ale bohužel teď tam není pro naše děti bezpečno,“ řekla žena, která se chystá na pátečním setkání vzpomenout i na své příbuzné bojující na Ukrajině na frontě.

Vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové Jan Kočí připomněl, že charita také již rok nepřetržitě zajišťuje péči o více než 200 ukrajinských uprchlíků na ubytovnách v Hradci Králové a ve Vrchlabí. Poskytuje jim humanitární a odbornou pomoc, někteří běženci se zapojili do výroby zákopových svíček.

„Naši pracovníci pomáhají nebo asistují uprchlickým rodinám i jednotlivcům při vyřizování formalit nezbytných pro jejich legální pobyt v ČR a poskytují jim poradenství v oblasti zdravotní péče a pojištění, bydlení a potřebnou materiální pomoc. Pomáhají maminkám také při hledání zaměstnání a se začleněním jejich dětí do českých škol,“ uvedl Kočí.

Integrační centrum diecézní charity pro cizince dosud uspořádalo pro ukrajinské běžence přes 70 bezplatných kurzů češtiny v Hradci Králové i v regionech a také speciální kurz pro ukrajinské pedagogy. „Kurzy prošlo více než 1500 absolventů. Ukrajinským dětem a mládeži pomáhají s doučováním také naši dobrovolníci. Koordinátorky projektu Young Caritas pro ně připravily i řadu volnočasových aktivit,“ uvedla Karasová. Více informací o pomoci válečným uprchlíkům je na www.hk.caritas.czwww.cizincihradec.cz.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Ruskou agresi proti Ukrajině si připomenou také v Jičíně. V Porotním sále jičínského zámku v pátek v 18:00 představí audiovizuální projekt Lenky Němečkové nazvaný Modlitebník – Křížová cesta totality. Atelier Ščigol ve spolupráci s městem tím navazují na prosincovou výstavu Křížové cesty totality v jičínské synagoze výtvarníka ukrajinsko-židovského původu Michaila Ščigola.

„Datum 24. února je svým způsobem symbolické. Totalitní Rusko v tento den přesně před rokem napadlo svobodnou Ukrajinu. Boj za svobodu s totalitou stále není u konce a často přináší nejtěžší oběti. Tento boj mimořádně rezonuje právě dnes a téma projektu jej odráží. Umění však osvobozuje a povznáší,“ uvedli organizátoři výstavy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář