V H. Králové vyrazili do ulic tříkráloví koledníci, sbírka potrvá do 14. ledna

Hradec Králové – V Hradci Králové dnes začala Tříkrálová sbírka, koledníkům v hradecké katedrále svatého Ducha požehnal generální vikář Jan Paseka. V Královéhradeckém kraji pomáhá celkem osm charit, které vyšlou na tříkrálovou koledu dohromady 1700 trojic, z toho 450 trojic na Hradecku. Budou koledovat v desítkách měst a stovkách obcí, řekla dnes ČTK Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové. V některých okresech kraje sbírka začala dříve.

„Nejvíce tříkrálových koledníků se očekává o víkendu,“ řekla ČTK Karasová. Sbírka v Česku začala 1. ledna a potrvá do 14. ledna. Tříkráloví koledníci vyráží do ulic také v celé hradecké diecézi, která zahrnuje Královéhradecký a Pardubický kraj a části sousedních krajů. V Pardubicích sbírku zahájili 4. ledna.

Tříkrálová sbírka pomůže nemocným a potřebným především v regionech, kde se koná. Například Oblastní charita Hradec Králové z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří domácí hospicovou péči a výstavbu lůžkového hospice ve Stěžerách na Hradecku. Charity na Náchodsku a Jičínsku použijí vybrané prostředky na podporu Charitní pečovatelské služby a v Dobrušce na Rychnovsku z darovaných příspěvků podpoří službu Osobní asistence.

SOUVISEJÍCÍBrnem prošli tři králové s velbloudy, začíná Tříkrálová sbírka

Část výnosu sbírky bude věnována i na humanitární pomoc do zahraničí. „Mnohé naše charity z Tříkrálové sbírky poskytnou také přímou pomoc rodinám s dětmi a potřebným lidem v nouzi ve svém regionu. Část výtěžku věnují také na dobročinné projekty pro chudé v Indii, konkrétně na výstavbu nové školy a podporu studentů VŠ v oblasti Belgaum, dále na kvalifikační kurzy pro mladé lidi a doučování dětí v oblasti Bangalore,“ uvedla Karasová.

Jako koledníci se do Tříkrálové sbírky zapojili školáci, skauti, farníci i rodiče s dětmi. Peníze vybírají do zapečetěných pokladniček. Přispět lze také prostřednictvím pevných kasiček v charitních zařízeních, kostelech, na úřadech či v obchodech, nebo on-line na webu sbírky či pomocí dárcovské SMS.

Tříkrálovou sbírku na východě Čech doplní řada akcí pro veřejnost, mimo jiné koncerty, živé betlémy a různé hry. Například dnes od 13:00 v Jičíně zve charita na dobrodružnou cestu za třemi králi s úkoly a příběhy a v sobotu 6. ledna odpoledne na společné poděkování v zámeckém parku. V Poličce na Svitavsku v sobotu 6. ledna je na programu průvod s koňmi a živý betlém nebo 13. ledna v Letohradě na Orlickústecku tříkrálový průvod.

Podle Karasové při posledním ročníku Tříkrálové sbírky v lednu 2023 v královéhradecké diecézi darovali lidé rekordních 25,8 milionu korun.

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkovou akcí v Česku. Poprvé ji uspořádali v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. O rok později se Tříkrálová sbírka rozšířila po celé zemi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. ledna 2024 Foto: Trikralocasbirka.cz

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář