V Havlíčkově Brodě pokračují opravy kostela sv. Kateřiny, pomáhají dobrovolníci

Havlíčkův Brod – Opravy kostela svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě letos pokračují další etapou. Tesaři vybudovali nový dřevěný krov nad hlavní lodí kostela. Přistavené lešení využili dobrovolníci, po dohodě s památkáři od dnešního rána otloukají venkovní cementovou omítku. Brigádu organizuje spolek Epigram, který pomáhá farnosti s opravami památky. Má na ně i veřejnou sbírku.

Krov zatím není dokončený, lešení bude u kostela ještě asi tři týdny. Dnes z něj otloukalo fasádu 12 dobrovolníků, i pomocí sbíjecích kladiv. Na lešení pracoval také jednatel spolku Vít Vodrážka. „Ta fasáda je novodobá, nevzhledná a je hlavně hodně cementová, takže v tom zdivu drží hodně vlhka,“ řekl ČTK.

SOUVISEJÍCÍV H. Brodě pokračuje sbírka na kostel sv. Kateřiny, zatím se vybralo 652.000 Kč

Kostel, který stojí za mostem u Sázavy, chátral od 50. let minulého století. Římskokatolická farnost začala s jeho opravami v roce 2018. Přispívá na ně město, ministerstvo kultury i kraj. Náklady se zatím v součtu pohybují okolo 5,5 milionu korun, řekl ČTK děkan Oldřich Kučera. Letošní práce na krovu budou asi za 1,5 milionu. Farnost na ně získala 700.000 korun, zbývající díl hradí sama a s pomocí spolku.

Dobrovolnické práce na kostele by měly pokračovat do soboty. Po otlučení fasády bude potřeba zdivo očistit, začít by případně mohlo i rozebírání cementové dlažby z podlahy kostela. Podle sondy jsou pod ní dvě vrstvy cihel a pod nimi původní pálená dlažba, která by mohla být obnovená. „Uvidíme, až to rozkryjeme,“ podotkl Vodrážka.

Farnost bude v opravách kostela pokračovat podle toho, kolik se jí na ně podaří sehnat peněz. Podle děkana by příští rok měla přijít na řadu věž kostela s hodinami. Dokončená by měla být také obnova vitrážových oken, která jsou zvenku chráněná bezpečnostním sklem.

Ve veřejné sbírce se od konce roku 2017 sešly statisíce korun. Aktuálně je na transparentním účtu přes 350.000 korun. Z těchto příspěvků bude spolek letos a počátkem příštího roku hradit část nákladů na obnovu oken, krovu, opravu zvonu a první fázi nové elektroinstalace. Do dokončení oprav kostela bude i tak zbývat hodně práce. Spolek by uvítal, kdyby opravený kostel sloužil liturgii i pro výstavy a koncerty. „Víceméně bychom se chtěli vrátit k využívání, které bylo, než začaly opravy,“ řekl Vodrážka.

Kostel svaté Kateřiny má gotické základy, zachoval se v barokní podobě s vnější pseudorománskou úpravou. Údajně pochází z 13. století. Založený byl zřejmě jako hornický, u tehdejšího jediného mostu přes Sázavu. Spolu s kostelem stál za hradbami města špitál. Během staletí byl kostel víckrát poničený. Podrobnosti jsou na webu farnosti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. Kateřiny v Havlíčkově Brodě

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář