V Holešově se na neděli chystá odhalení památníku smíření

Holešov – V Holešově na Kroměřížsku se na neděli chystá odhalení takzvaného památníku smíření, jehož autorem je sochař Ondřej Oliva. Slavnostní akt završí rekonstrukci náměstí svaté Anny a masných krámů. Kovová socha ve tvaru stromu symbolizuje smíření jednotlivých náboženství, která se v Holešově setkávala, sdělila ČTK mluvčí tamní radnice Hana Helsnerová.

Dílo ozdobí bronzové stuhy, na kterých je nápis Miluj bližního svého jako sebe samého, a to v češtině, latině a hebrejštině. „Památník bude dominovat souběžně dokončenému náměstí svaté Anny, které by se mělo stát novým společenským a kulturním centrem města Holešova,“ uvedla mluvčí.

Památník připomene historické soužití katolického, protestantského a židovského obyvatelstva města. Právě u náměstí, kde bude stát, kdysi podle historika a památkáře holešovské radnice Karla Bartoška končilo židovské město. „Jednotlivá náboženství se tam stýkala a prolínala a častokrát spolu i násilně soupeřila,“ řekl už dříve ČTK Bartošek.

Odhalení památníku je naplánované na 11:30. Přítomen by u něj měl být mimo jiné papežský nuncius Charles Daniel Balvo, který předtím pravděpodobně odslouží mši ve farním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Podle Helsnerové obdrželi pozvánku na odhalení památníku rovněž biskup Jednoty bratrské a brněnský rabín.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – Holešov

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář