V holešovském kostele začaly restaurátorské práce na unikátní Černé kapli

Holešov – V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově na Kroměřížsku začaly restaurátorské práce na unikátní Černé kapli. Potrvají několik let, zajistí je akademický sochař Filip Novotný. Náklady činí přibližně čtyři miliony korun, řekla dnes ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Kaple z 18. století pojmenovaná po převládající barvě interiéru patří k nejvýznamnějším holešovským kulturním památkám.

Kapli nechal zhotovit František Antonín hrabě z Rottalu ve svém stesku po manželce Marii Cecilii. „Černá kaple, kterou sochařsky vyzdobil geniální sochař Gottfried Fritsch, je nejen nejhodnotnějším a nejnádhernějším uměleckým dílem v Holešově, ale patří k předním památkám nejen Moravy, ale celé Evropy,“ uvedl historik a památkář holešovské radnice Karel Bartošek.

SOUVISEJÍCÍMuzejní galerie vystaví na zámku v Holešově vystaví obrazy Waltera Stambergera

Kaple nese název podle převládající barvy, která je kombinací černého a šedého umělého mramoru na stěnách, od kterých se výrazně odráží bílý štuk soch a zlacené hlavice pilastrů. V pohřební kapli hrabat z Rottalu vystřídal Fritsch několik slohů. Zatímco takzvaný Očistcový oltář, který se zrovna restauruje, je podle Bartoška vrcholně barokní, sochy Františka Antonína hraběte z Rottalu a jeho manželky Marie Cecilie jsou rokokové. „Oltář Krista v zahradě Getsemanské je první klasicistní sochařské dílo nejen u nás, ale v celé Evropě,“ uvedl historik.

Pod kaplí je krypta jako místo posledního odpočinku hraběcí rodiny Rottalů, později i Vrbnů. V současnosti je v ní uloženo 12 rakví. Krypta však na rozdíl od Černé kaple není zpřístupněna veřejnosti. Kaple byla vysvěcena v červenci 1748, sochy z ní byly naposled restaurovány těsně po skončení druhé světové války. „Nyní byl stav sochařské výzdoby vyhodnocen jako velmi špatný, zahájení restaurování tedy přišlo právě včas,“ uvedla Helsnerová.

Práce na restaurování kaple jsou podle ní rozvrženy na několik let. Plně je zaplatí dotace ministerstva kultury.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Černá kaple Holešov – Olivetská hora

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář