V hromadném hrobě v Polsku se našel popel 8000 obětí z koncentračního tábora

Varšava – V hromadném hrobě na severu Polska, nedaleko nacistického koncentračního tábora Soldau, byl odhalen popel 8000 lidí. Obsahoval 17,5 tuny lidského popela, napsala dnes BBC.

Tomasz Jankowski z polského Institutu národní paměti (IPN) řekl, že hrob obsahoval nejméně 8000 obětí. Odhad je založen na tom, že popel z jednoho člověka váží přibližně dva kilogramy.

Těla byla pravděpodobně vykopána a spálena při nacistické operaci, jejímž cílem bylo zahladit stopy po vraždění. Nacisté v Soldau vraždili Židy, politické odpůrce a příslušníky polské elity.

Koncentrační tábor byl zbudován v roce 1939 jako tranzitní, internační a vyhlazovací a byl používán po celou dobu nacistické okupace, připomíná BBC. Město Soldau, nyní opět polské Dzialdowo, bylo v září 1939 připojeno k německému Východnímu Prusku.

SOUVISEJÍCÍV Mariupolu zemřela v krutých podmínkách žena, která jako malá přežila holokaust

Odhaduje se, že v nacistickém táboře bylo zabito až 30.000 lidí. Vědci doufají, že budou moci na ostatcích provést analýzy DNA, aby zjistili více informací o obětech. Archeologové našli stovky zbytků oblečení, knoflíků a dalších věcí, ale žádné cennosti, což ukazuje na to, že těla byla před zapálením okradena.

Jankowski uvedl, že poblíž tábora se našly dvě jámy a možná se uskuteční průzkum s cílem najít další.

Polský premiér Mateusz Morawiecki ve středu při jiné příležitosti řekl, že se připravuje zpráva s podrobným výčtem nacistických válečných zločinů i propočty souvisejících finančních ztrát. Německo podle něj polskému národu způsobilo obrovskou újmu a nezaplatilo reparace. Německo trvá na tom, že záležitost reparací byla právně uzavřena už v 50. letech minulého století.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář