V Mariupolu zemřela v krutých podmínkách žena, která jako malá přežila holokaust

Kyjev – V Rusy obleženém ukrajinském Mariupolu zemřela 91letá žena, členka tamní židovské komunity, která v dětství přežila holokaust. Na svých internetových stránkách o tom informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Vanda Objedková v poslední etapě života strádala zimou a nedostatkem vody.

„Když jí bylo deset let, Vanda přežila Němce díky tomu, že se schovávala ve sklepě v Mariupolu. O 81 let později zemřela ve sklepě v tom samém městě coby oběť odporné války, když se skrývala před Rusy,“ uvedlo na twitteru muzeum v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi.

SOUVISEJÍCÍZachraňte prosím občany Mariupolu z rukou satana, píše papeži ukrajinský velitel 

Objedková zemřela 4. dubna. Její dcera Larisa s manželem ji pohřbili v jednom za parků nedaleko Azovského moře.

Objedková se narodila v Mariupolu v prosinci 1930. Když v roce 1941 město obsadili nacisté a pozatýkali tamní židovské obyvatelstvo, včetně Vandiny matky, dívka se ukryla ve sklepě. Nacisté dívku později zadrželi, ale přátelům její rodiny se je podařilo přesvědčit, že je řeckého původu. Jejímu otci, který židovského původu nebyl, se podařilo pro Vandu najít místo v nemocnici, kde zůstala až do osvobození Mariupolu v roce 1943, píše portál chabad.org. V říjnu 1941 nacisté zavraždili 9000 až 16.000 Židů a jejich těla zakopali v příkopech za Mariupolem. Byla mezi nimi i Vandina matka a další příbuzní.

V březnu zemřel při ostřelování Charkova, druhého největšího města na Ukrajině, 96letý Borys Romančenko, který za druhé světové války přežil věznění v několika koncentračních táborech. Ruská bomba zasáhla jeho byt.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 20. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář