V Izraeli zemřela ve 107 letech úřednice z továrny Oskara Schindlera

Jeruzalém – V Izraeli zemřela ve věku 107 let sekretářka Oskara Schindlera, který za druhé světové války zachránil zapojením do výroby ve své továrně stovky Židů. Mimi Reinhardtová pracovala v kanceláři Schindlerova podniku a napsala seznam židovských dělníků pro tuto muniční výrobu.

Příběh ztvárnil v roce 1993 režisér Steven Spielberg ve snímku Schindlerův seznam.

Reinhardtová se narodila jako Carmen Koppelová ve Vídni v roce 1915 a před válkou se přestěhovala do Krakova. Po obsazení Polska Němci žila v krakovském ghettu a roku 1942 byla převezena do pracovního koncentračního tábora Krakov-Plaszów. Protože uměla těsnopis, pracovala v tamní kanceláři. Po dvou letech dostala příkaz napsat seznam Židů, kteří měli být přesunuti do Schindlerovy továrny na munici.

SOUVISEJÍCÍAkce Kultura proti antisemitismu se dnes uskutečnila ve znamení podpory Ukrajiny

„Nevěděla jsem, že ten seznam je tak důležitý. Dostala jsem soupis těch, kdo už u Schindlera pracovali v Krakově. Tato jména jsem napsala,“ řekla Reinhardtová před 14 lety v rozhovoru se zástupci památníku holokaustu Jad vašem. Na seznam později připojila své jméno a jména dvou přátel. 

V Schindlerově továrně, která byla v Brněnci na Svitavsku, pracovala znovu v kanceláři. Zůstala tam do konce války, ale se Schindlerem se viděla zřídka.

„Byl to okouzlující, otevřený muž. Nechoval se k nám jako ke spodině,“ sdělila Reinhardtová. Po válce odešla do Spojených států, roku 2007 imigrovala do Izraele. Zemřela minulý čtvrtek a v neděli byla pohřbena v Herzliji u Tel Avivu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář