V Jablonci se sešly desítky lidí, aby zapálili svíčku za oběti války na Ukrajině

Jablonec nad Nisou – V Jablonci nad Nisou se dnes v podvečer sešly desítky lidí na akci na podporu Ukrajiny. Zapalovali svíčky vyskládané do tvaru srdce s nápisem „Na podporu Ukrajiny“ i ty, které sami přinesli na památku svých blízkých a padlých. Na místě zněla hlavně ukrajinština a vlály ukrajinské vlajky, zazněly ukrajinská i česká hymna, modlitby, ale i slova díků na adresu České republiky za podporu ukrajinských uprchlíků i lidí na Ukrajině sužované válkou.

Právě dnes jsou to dva roky, co Rusko napadlo Ukrajinu. „Chtěl bych za sebe i všechny Ukrajince poděkovat České republice za velkou pomoc, která naší zemi i nám zde hodně pomáhá. Já věřím, že ta válka brzo skončí, ale skončí vítězstvím pro Ukrajinu, pro Českou republiku a pro celou Evropu, a my nadále budeme žít v míru, v demokratickém státě, válka bude minulostí a nám zůstanou jen vzpomínky na ni a české přátele, které jsme tady získali,“ řekl Ivan Makaryšyn za ukrajinsko-české centrum Krajanka, které v Jablonci uprchlíkům pomáhá a spolu s Pamětí národa dnešní akci pořádalo.

SOUVISEJÍCÍRuští okupanti mučili a zavraždili ukrajinského kněze, který odmítl opustit své věřící 

Liberecký kraj od začátku války pomáhá lidem v partnerské Vinnycké oblasti. Území o rozloze 26.500 kilometrů čtverečních ve středu Ukrajiny leží asi 260 kilometrů jihozápadně od Kyjeva. V regionu zaměřeném převážně na zemědělství a zpracovatelský průmysl žilo před válkou 1,6 milionu obyvatel. Po vpádu ruské armády předloni v únoru na území Ukrajiny se region stal tranzitní oblastí a začal přijímat uprchlíky. Liberecký kraj hned po začátku války poslal na účet partnerského regionu milion eur (v přepočtu 25,35 milionu Kč) a nebyla to poslední pomoc.

Pomoc už překročila v přepočtu 30 milionů korun, šlo také o dodávky humanitární pomoci, nákup satelitních telefonů či generátoru pro tamní nemocnici. Loni v srpnu poslal kraj pět milionů, které pomohly zrekonstruovat dvě patra tamního stacionáře pro lidi s postižením a seniory. „Jsme v docela pravidelné komunikaci, naposledy jsme na začátku roku pomáhali zprostředkovat kontakt na firmu, která vyrábí něco, co brání padat na zem íránským dronům, a jsme i letos připraveni podpořit konkrétní projekty,“ řekl ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Ukrajinci byli už před válkou nejpočetnější skupinou cizinců s trvalým či přechodným bydlištěm v Libereckém kraji. Na konci roku 2021 žilo podle statistik ministerstva vnitra v kraji 8294 Ukrajinců, o dva roky později na konci loňského roku už jich bylo 22.279. „Ukazuje se, že lidé, kteří tady jsou, se z velké části začlenili do společnosti a starají se o sebe, pracují a jsou schopni své rodiny uživit, i když je to v obtížných podmínkách,“ dodal liberecký hejtman.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 24. února 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář