Křesťan dnes

V Jeruzalémě byl posvěcen olej určený pro korunovaci Karla III.

Jeruzalém – V Jeruzalémě byl posvěcen olej určený pro korunovaci britského krále Karla III., která se uskuteční na začátku května. V pátek večer to uvedl Buckinghamský palác. Ceremonie ukazuje na silné pouto mezi britským panovníkem a posvátnou zemí, píše agentura Reuters.

Olej posvětili vysocí církevní hodnostáři v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Olej se použije pro pomazání nového krále a jeho chotě při korunovaci 6. května.

SOUVISEJÍCÍKrál Karel III. vzdal v projevu hold Alžbětě a slíbil doživotní službu vlasti

Olej z Jeruzaléma a Izraele se používá při korunovaci britských panovníků od dávných časů, uvedl nejvyšší duchovní v anglikánské církvi a arcibiskup Justin Welby. „Ukazuje to na hlubokou historickou vazbu mezi korunovací, biblí a posvátnou zemí,“ uvedl Welby, který bude květnový obřad řídit.

Olej pochází z Olivové hory v Jeruzalémě, a to z areálů chrámu svaté Maří Magdalény a monastýru Nanebevstoupení Páně, kde je pochovaná babička britského panovníka Alice z Battenbergu. Olej byl připraven za použití receptury, která byla využita v příležitosti korunovace matky Karla III královny Alžbety II.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – Karel III.

Exit mobile version