V Klecanech vznikne za 180 mil. Kč škola pro děti s vadou řeči

Praha – Logopedickou školu, která poskytne zázemí 310 dětem s poruchami řeči, postaví v Klecanech u Prahy pražské arcibiskupství. Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka novinářům řekl, že jde o nejvýznamnější současnou investici do tohoto typu specializovaného školství pražské arcidiecéze. Stavba Logopedické školy svaté Ludmily má začít v příštím roce a má stát 180 milionů korun.

Arcibiskupství chce na stavbu získat i peníze z veřejných zdrojů v ČR i EU. Také vyhlásilo sbírku, v níž by chtělo vybrat 45 milionů korun.

Škola bude sloužit 250 žákům základní školy a 60 dětem v předškolním věku. Oproti současnému stavu se její kapacita zvýší o sto dětí. Měla by vzniknout na církevním pozemku v Klecanech v blízkosti Národního ústavu duševního zdraví. Vedle pomoci dětem škola poskytne i rozšíření podpory jejich rodinám a dospělým lidem, kteří s poruchami řeči bojují. Škola pomáhá i nově vystudovaným speciálním pedagogům.

„Škola bude dávat šanci dětem, které potřebují účinnou pomoc již od útlého věku, protože jinak ztrácí naději na důstojný dospělý život,“uvedl dnes Duka. Poruchy řeči nejen v dětském věku podle něj stojí mimo pozornost veřejnosti, pro rodiny přitom mohou znamenat velkou zátěž.

Škola svaté Ludmily naváže na činnost nejstarší logopedické vzdělávací instituce v Evropě, její historie sahá do 40. let 20. století. Pod jménem Don Bosco vznikla škola počátkem 90. let. Dnes sídlí ve čtyřech od sebe vzdálených objektech v pražských Bohnicích. Kapacity ve škole už dnes nestačí. „V poslední době přibývá případů dětí s narušenými komunikačními schopnostmi. Častou diagnózou je takzvaná vývojová dysfázie, kdy dítě své mateřštině buď nerozumí, nebo ji neumí správně používat. Další komunikační problémy žáků souvisí například se špatným soustředěním při poruchách učení,“ řekla dnes ředitelka školy Daniela Špinková. Z nově narozených dětí je dnes asi sedm procent, tedy 8000 dětí s poruchou řeči.

Nový školní areál počítá i s odborným logopedickým pracovištěm, zahradou s logopedickými prvky nebo kaplí svaté Ludmily. Škola vznikne podle návrhu ateliéru m4 Architekti. Základní kámen stavby bude položen příští rok jako součást oslav výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily. Kněžna Ludmila, babička svatého Václava, zemřela mučednickou smrtí v roce 921. Později se stala první českou světicí, bývá nazývána matkou české země a je také patronkou babiček či vychovatelů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. září 2020 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář