V kolínském chrámu sv. Bartoloměje po opravě sestavují vzácné varhany

Kolín – Do kolínského chrámu sv. Bartoloměje začali pracovníci varhanářské firmy Dlabal a Mettler tento týden po více než dvou letech přivážet zpět jednotlivé díly zrenovovaných chrámových varhan. Sestavovat je budou do konce října, na začátku listopadu by je měl naladit ladič z Finska. Farnost letos umístěním varhan a nového oltáře a ambonu završí rozsáhlou obnovu interiérů a mobiliáře chrámu, řekl ČTK kolínský farář Ján Halama.

„Na varhanech nyní dělají konstrukci, usazují měchy a píšťalnice, pracují velmi intenzivně, aby byly sestavené do konce měsíce, protože pak je bude zhruba dva týdny ladit ladič z Finska,“ řekl Halama. Varhany opravovali restaurátoři ve dvou moravských dílnách. Plánovaná částka 20 milionů korun nezahrnuje rozšíření nástroje o další rejstříky a třetí manuál, na které od konce loňského roku přispívají lidé ve sbírce. Díky těmto úpravám vznikly unikátní varhany francouzského typu, které dosud v Čechách neexistují. V takzvané adopci píšťal už se na ně sešlo přes 600.000 korun.

SOUVISEJÍCÍV Bozkově na Semilsku skončily po deseti letech práce na záchraně varhan

Do chrámu do konce měsíce přibude také nový ambon a oltář podle návrhu sochaře Václava Ciglera. Pískovcový krychlový oltář vyrobený z jediného kusu kamene váží asi 5,6 tuny. Díky několikacentimetrovému soklu bude oltář působit dojmem, že se vznáší, uvedl Halama. „Nyní se v dílně dokončují úpravy a zabrušování, pak se navrtá otvor zakončený optickým sklem, kde budou uložené ostatky svatých,“ řekl Halama. Farnosti se podařilo získat ostatky čtyř svatých, a to Vojtěcha, Prokopa, Bartoloměje a Zdislavy. „Konsekrace oltáře pak proběhne po dohodě s arcibiskupem Janem Graubnerem,“ doplnil Halama.

Farnost začala s opravou interiéru kostela zhruba před třemi lety, většinu z 60milionových nákladů pokryla evropská dotace. Restaurátorskými pracemi prošly desítky kusů mobiliáře, nástěnné malby, chrám má například nové pochozí lávky na půdě, osvětlení, ozvučení a kamery. Neobvyklým prvkem je i umělecky ztvárněná kovaná mříž pod kůrem za západními vstupními dveřmi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. října 2023 Foto: Wikimedia Commons – chrám sv. Bartoloměje

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář