V kostele v Ostravě-Vítkovicích bude přednáška při svíčkách, otevře se i věž

Ostrava – V kostele svatého Pavla v Ostravě-Vítkovicích se v pátek uskuteční netradiční přednáška při svíčkách věnovaná jeho historii. Lidé se budou moci mimořádně podívat i do kostelní věže. Cílem akce je přispět na opravu ciferníků kostelních hodin, na níž farnost vybírá ve veřejné sbírce. ČTK to sdělil autor projektu Ostravské pěšiny, historik a propagátor města Petr Lexa Přendík.

Chrámová loď se pro návštěvníky otevře v 19:30. Ve 20:00 se rozezní kostelní zvony, přítomné uvítá farář Anton Rusnák a zazní také varhanní ukázka. Přendík pak představí historii církevní dominanty Vítkovic, kterou ukáže i v dobových plánech a na historických fotografiích a pohlednicích promítnutých na velké plátno před hlavním oltářem. Atmosféru dokreslí kromě hudby i 100 svíček, které budou po setmění osvětlovat hlavní loď.

SOUVISEJÍCÍ Klášter v Nové Říši začne nabízet ubytování v upravených historických prostorách

„Vstup na přednášku je podmíněn přispěním do sbírkové kasičky na opravu hodinových ciferníků, přičemž minimální příspěvek bude činit 150 korun,“ uvedl Přendík. Ppříspěvkem 200 korun do veřejné sbírky pak bude podmíněn mimořádný vstup do věže, kam se lidé budou moci podívat od 19:00 do 20:00.

Na renovaci čtyř hodinových ciferníků je potřeba sehnat 500.000 korun. Přendík uvedl, že se zatím podařilo sesbírat 180.000 korun.

„Obětovali jsme jeden květnový pátek a vynesli jsme letité harampádí z prvních tří podlaží věže, vysáli jsme nánosy prachu, holubího trusu a ometli stovky pavučin. Věž prokoukla a myslím, že by byla škoda ji neukázat veřejnosti. Zároveň jsme o věži natočili krátký dokument, kdy jsme hledali původní studnu. Mohu prozradit, že vypadá jako hluboká díra do pekla, ale více se dozvíte až přímo v kostele,“ uvedl Přendík.

Zájemci budou mít možnost projít si nejstarší jádro kostela, které tvořila právě spodní polovina věže. Budou moci nahlédnout do vchodu k historické studni a také vystoupat po schodech do druhého patra věže, kde se původně nacházely dva vodojemy, po nichž dnes zůstalo jen pár reliktů.

Novogotický trojlodní kostel sv. Pavla byl postaven v letech 1880 až 1886. Je kulturní památkou a součástí městské památkové zóny Vítkovic. Kostel vybudovali z režného zdiva podle plánů vídeňského architekta Augusta Kirsteina. Pozemek pro jeho stavbu darovaly Vítkovické železárny.

Přendík uvedl, že nejprve byla postavena část věže, pod níž se nacházela studna a v druhém patře pak dva velké vodojemy, z nichž se dodávala voda do prvních vítkovických kolonií. Následně byla vybudována chrámová loď a kostelní věž byla zvýšena do současné podoby o zvonové, hodinové a střešní patro.

Projekt komentovaných vycházek a prohlídek Ostravské pěšiny se od roku 2020 snaží přiblížit široké veřejnosti město očima historie, architektury, kultury, tradic, jazyka, dobových fotografií a pohlednic. Autor projektu Přendík pořádá také navazující cyklistické vyjížďky po Ostravsku nebo jednodenní autobusové zájezdy odhalující krásy českého Slezska.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. května 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář