V krajině u Přibyslavi vzniká křížová cesta, otevřená bude na Květnou neděli

Přibyslav – V Přibyslavi na Havlíčkobrodsku vzniká v krajině křížová cesta. Kované plastiky budou rozmístěné u cesty, která poutníky povede z Hesova do kopce ke kovovému kříži u osady Uhry. Plastiky pro farnost vytvořil umělecký kovář Petr Štáfl, který je také autorem kříže. Křížová cesta bude slavnostně otevřená 2. dubna, což je Květná neděle, řekl dnes novinářům kněz tamní římskokatolické farnosti Pavel Sandtner, iniciátor vzniku křížové cesty.

Kněz uvedl, že si místo vyhlédl při svých procházkách se psem. „Byl to takový můj zasutý sen, že by bylo hezké, kdyby třeba Přibyslav měla křížovou cestu,“ uvedl s odkazem na vzpomínku z jiné farnosti, kde mladí lidé každý rok nosili kříž na nějaký kopec.

V období, kdy protiepidemická opatření omezovala i obřady v kostelech, byly u cesty z Hesova nejdřív rozmístěné dřevěné křížky. S myšlenkou na vytvoření plastik Sandtner oslovil mladého kováře Štáfla. „Vlastně jsem mu nechal volnou ruku. Vymyslel koncept jednofigurálních plastik, v tom je ta křížová cesta originální,“ uvedl.

SOUVISEJÍCÍNová křížová cesta v Brně odkazuje na osudy a činy osobností včetně Kundery

Křížová cesta připomíná události spojené s ukřižováním Ježíše. Bude mít 13 zastavení vysokých okolo 1,8 metru, přičemž 14. zastavením bude čtyřmetrový kříž, který byl na kopci vztyčený v roce 2020. Práce spojené s rozmisťováním nových plastik už začaly. Plastiky budou lemovat cestu měřící 1,4 kilometru, již pomáhá obnovit přibyslavská radnice.

„Cesta částečně v terénu existovala, částečně ne,“ řekl starosta Martin Kamarád (ODS). Město ji po dohodě se zemědělským podnikem nechalo znovu vytyčit. „Zároveň jsme trošku vzali za své, že budeme provádět údržbu,“ řekl starosta. Předpokládá, že cesta bude postupně zvelebovaná. Zčásti jsou u ní stromy, dobrovolníci ze spolku Opuka se tam chystají sázet další. Vzniknout by měla dubová alej.

Náklady na vznik kovaného díla a jeho osazení budou do 350.000 korun, snížily se díky pomoci místních firem a lidí. Kněz podotkl, že celý projekt stojí na čtyřech hlavních pilířích, které tvoří farnost, město, autor plastik a spolek Opuka, podpořila ho také řada sponzorů.

Křížová cesta bude otevřená na Květnou neděli, jíž začíná Svatý týden končící Velikonocemi. Věřící si v něm připomínají ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář