V kyjevském klášteru mají skandál: zazněla píseň o matičce Rusi

Kyjev – Vedení slavného kyjevského pravoslavného kláštera Kyjevskopečerská lávra se snaží podle ukrajinských médií zahladit víkendový skandál, kdy tu zazněla píseň či modlitba „za matičku Rus“. Ukrajinská církev je rozštěpená na část, která vyhlásila nezávislost na Moskvě, a na část historicky podřízenou moskevskému patriarchátu, od kterého se osamostatnila až na konci května. Právě duchovní této církve Pavlo Lebiď stojí v čele slavného kláštera, zatímco skandál okolo modlitby za matičku Rus rozvířil kněz z „konkurenční“ církve.

Metropolita Lebiď dnes veřejně oznámil, že duchovního, který v jednom z chrámu lávry zpíval „světskou píseň“, postihne přísný zákaz sloužit bohoslužby. „Modlíme se za mír po celém světě,“ citovala duchovního agentura Unian. „Modlíme se za všechny pravoslavné,“ řekl metropolita. „Nemůžeme a nebudeme v chrámu zpívat světské písně,“ dodal. Válku označil za „strašné neštěstí“. „Dnes se v chrámech musíme modlit za jediné – za mír v našem státu, za zachování našich hranic, za to, aby neumírali naši lidé,“ zdůraznil.

SOUVISEJÍCÍČeské církve jednaly o pomoci Ukrajině

Unian uvedl, že pravost videa s písní za matičku Rus, zveřejněného o víkendu, nebylo možné ověřit, než jej metropolita Lebiď svým prohlášením nepřímo potvrdil. Ukrajinské ministerstvo kultury a tajná služba SBU ohlásily, že prověří možné „glorifikování počínání nepřítele“.

Lávra je sice historickou památkou zařazenou na seznam světového dědictví UNESCO, ale „činnost kláštera je často předmětem kritiky kvůli šíření imperiálních stereotypů v duchu moskevského patriarchátu a také kvůli šíření sovětských mýtů“, napsal Unian a vypočítal, že na začátku války místní duchovní napadli novináře, kteří se jich ptali na agresi Ruska. Až v druhém měsíci války se v klášteře začalo mluvit o odchodu z podřízenosti Moskvě. Koncem května církev vyhlásila samostatnost na Moskvě a kritizovala počínání moskevského patriarchy Kirilla, který podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho válku proti Ukrajině. V srpnu hlava církve, metropolita Onufrij navštívil zajaté ruské vojáky, obdaroval je čokoládou a slíbil, že se za ně bude modlit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 15. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář