V Londýně byla odhalena socha baptistického kazatele, který bojoval za práva černochů 

Na londýnském Trafalgarském náměstí byla odhalena socha připomínající život a odkaz baptistického kazatele Johna Chilembweho z Malawi.

Chilembwe bojoval ve 20. století proti britské koloniální nadvládě a má se za to, že ovlivnil několik osobností černošského hnutí za občanská práva – například Jamajčana Marcuse Garveyho a Johna Langalibaleleho, zakládajícího předsedu Afrického národního kongresu (ANC) v Jihoafrické republice.

Socha se podle portálu Premier inspiruje slavnou fotografií z roku 1914, na níž Chilembwe stojí vedle britského misionáře Johna Chorleyho před vesnickým kostelem a oba mají na hlavě klobouk. V té době bylo naprosto nemyslitelné, aby si černoch směl před bělochem ponechat klobouk na hlavě.

Sochař však ve svém sousoší zobrazil Chilembweho mnohem většího, až neúměrně vzhledem k Chorleymu. Webové stránky londýnského starosty to vysvětlují takto: „Zvětšením měřítka sochy umělec vyzdvihuje Chilembweho a jeho příběh, čímž odhaluje skryté příběhy národů v Africe i mimo ni, které jsou nedostatečně zastoupeny v dějinách britského impéria“.

Kambulu podle portálu Premier o Chilembwem řekl: „Před první světovou válkou pořídil fotografii se svým přítelem. Prostě tam stáli vedle sebe v kloboucích, a on tu fotografii šířil mezi své stoupence jako politický postoj, aby tak vyjádřil: ‚Jsme rovni bílým lidem, takže mohu před bílým člověkem nosit klobouk‘.

„Samozřejmě byl o několik měsíců později zabit, ale jeho poselství žilo dál,“ dodal. 

Jedná se vůbec o první sochu Afričana na Trafalgarském náměstí a zůstane tam až do roku 2024.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. října 2022 Foto: Wikipedie – John Chilembwe

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář