V Pandora Papers je také zmínka o jedné katolické instituci

Chilský prezident Sebastián Piñera, libanonský premiér Najib Mikati, bývalý britský premiér Tony Blair, ale také český premiér Andrej Babiš, ti všichni jsou jmenováni v uniklých dokumentech známých jako Pandora Papers. Na dlouhém seznamu je však také jedna katolická instituce – Legionáři Krista.

Řád založil Marcial Maciel, který byl později obviněn ze zneužívání dětí a nastolení atmosféry strachu uvnitř instituce.

Portál Crux informuje, že pouhé tři dny předtím, než v roce 2010 začala z pověření emeritního papeže Benedikta intervence v organizaci, byla vytvořená schémata na investování peněz přes tři novozélandské schránkové firmy. Řád se tímto způsobem vyhnul placení daní z investování peněz do nemovitostí či ropných společností. 

Portál Crux v této souvislosti dále konstatuje, že pád Kristových legionářů začal v roce 1998, kdy devět mužů přišlo do Vatikánu, aby formálně obvinili Maciela ze sexuálního zneužívání. Ten byl v roce 2006 ve věku 85 let suspendován z duchovní služby a o dva roky později zemřel.

Podle španělského deníku El Pais řád v roce 2009 založil účty v daňových rájích, kde nashromáždil aktiva za více než 295 milionů dolarů a investoval je do segmentů jako jsou nemovitosti, technologie, ropa a restaurace s rychlým občerstvením.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Tento víkend zveřejnilo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů přehled o finančních transakcích, které se týká desítek vlivných politiků, veřejných činitelů, umělců a sportovních hvězd z 91 zemí. Stovky novinářů strávily dva roky vyšetřováním téměř 12 milionů spisů, které tvoří takzvané Pandora Papers.

Ačkoli mnoho účtu není nezákonných, používání offshorových společností v daňových rájích je často využíváno k praní špinavých peněz z nelegální činnosti. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. října 2021 Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář