V Pardubickém kraji bude 17 svatojakubských patníků, lemují cestu do Španělska

Přelouč – V Pardubickém kraji bude do podzimu instalovaných 17 svatojakubských patníků. Lemují poutní trasy do Santiaga de Compostela ve Španělsku. Zatím jich je devět v západní části kraje. ČTK to řekla manažerka přeloučského Centra svatojakubských poutníků Zdenka Kumstýřová. Trasa do Španělska vede k hrobu apoštola svatého Jakuba. Poutní cesta prochází mnoha zeměmi Evropy.

„Devátý patník se instaloval tento týden v Kladrubech nad Labem. Máme pokrytý západ až po hranice Pardubického kraje. Další obce dokončíme do podzimu a skončíme na hranici hradeckého kraje. Je to také informace pro místní občany, aby věděli, že přes jejich obec vede svatojakubská cesta, že lidé s batohy, případně i mušlí, jsou svatojakubští poutníci, které potěší, když jim dají pohár vody nebo pozdraví a popovídají si,“ řekla manažerka.

SOUVISEJÍCÍ Řečany nad Labem zpřístupňují románský kostel, pro koncerty či poutníky

Přes Českou republiku směřují ze severu tři hlavní poutní trasy. Vyznačila je organizace Ultreia podle historických pramenů. Východočeská cesta z Broumovska do Kutné Hory je dlouhá 250 kilometrů a dá se projít přibližně za deset dní.

Na 17 patníků v Pardubickém kraji přispělo hejtmanství 300.000 korun, peníze daly také některé obce, například Přelouč poskytla 100.000 korun. K instalaci patníků se symbolem mušle a vzdáleností do Santiaga de Compostela se připojily ještě obce Bukovka, Dříteč, Ráby, Staré Hradiště, Němčice, Svítkov, Srnojedy, Lány na Důlku, Opočínek, Valy – Lepějovice, Semín, Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem a Zdechovice.

V Přelouči najdou lidé od května plastiku svatojabské mušle u kostela svatého Jakuba Většího. Patníky i plastiku vytvořil sochař Roman Morcinek. Speciální rozcestníkový patník je například v Kladrubech nad Labem, ukazuje cestu po poutní trase a zároveň nabízí odbočku do hřebčína.

Centrum svatojakubských poutníků by rádo patníky rozšiřovalo dál a instalovalo je i v hradeckém kraji. „Jednali jsme s Královéhradeckým krajem, vypadá to slibně, na konci roku bychom mohli podat žádost o dotaci a příští rok bychom mohli nějaké patníky zase ve spolupráci s obcemi nainstalovat i v hradeckém kraji,“ řekla Kumštýřová.

Na cestě poutníci využívají také ubytování, v Přelouči ho najdou v orlovně. „Poutníci se mohou u nás zastavit, přespat, v orlovně máme pro děti klubovnu. V dalších obcích jsou také nějaké ubytovací kapacity. Loni jsme to víc monitorovali, asi 40 lidí se u nás zastavilo, chtělo u nás přespat nebo se aspoň občerstvit,“ podotkla Kumštýřová. Manažerka přijímá objednávky telefonicky nebo má kancelář na faře.

„Často se stává, že v pátek večer, kdy jsem ještě v kanceláři, někdo zazvoní a že právě doputoval a potřeboval by vodu a pokud možno přespat. Někdo to nechává na náhodu. Ubytování je bezplatné,“ řekla Kumštýřová.

Ubytování je v orlovně skromné, poutníci přespávají v tělocvičně, když mají karimatky a spacáky, nebo až čtyři místa jsou v klubovně, kde je kuchyňský kout. Centrum chce proto zázemí zlepšit. Má připravený projekt na rekonstrukci orlovny, tím by vznikla dvacítka lůžek a lepší sprchy a toalety a k dispozici by byla například i pračka a sušička. „Tím bychom byli plnohodnotné zázemí. Stavební povolení máme, snad se nám podaří finance získat. Čekáme na Národní sportovní agenturu, jestli se tam vejdeme do nějaké výzvy. Projekt je za 20 milionů korun, můžeme ho podle financí rozfázovat,“ doplnila manažerka.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář