V Paříži vyšetřují okolnosti velikonoční mše bez rozestupů

Paříž – Francouzské úřady předběžně kvůli možnému ohrožení zdraví vyšetřují okolnosti a podobu sobotní mše v pařížském kostele svatého Evžena a svaté Cecilie. Informovala o tom v úterý pařížská prokuratura. Věřící podle dostupných informací v době přísných opatření proti šíření koronavirové nákazy nedodržovali rozestupy, neměli roušky a konalo se svaté přijímání v tradiční podobě.

V sobotu odpoledne se v kostele podle listu Le Parisien sešlo mnoho lidí. Byli hustě vedle sebe a z videozáběrů ze čtyřhodinové bohoslužby je zjevné, že se podávaly i hostie do úst. Pařížská diecéze je podle francouzských médií případem šokována. „Distancujeme se od jakéhokoli jednání, které nerespektuje závažnou zdravotnickou situaci,“ citovala agentura AFP mluvčí diecéze Karine Dalleovou. Záběry jsou podle ní jednoznačné. Náměstkyně ministra vnitra Marlène Schiappaová rozhlasové stanici France Info řekla, že případ je naprosto nepřípustný.

SouvisejícíFrancie: stále více muslimů se obrací ke křesťanství

Mše se mohou ve Francii konat jen za dodržování přísných distančních pravidel, svaté přijímání do úst není povoleno a věřící od 11 let musí v kostelech nosit roušky.

Epidemická situace se v zemi nyní nevyvíjí příznivě a v pondělí země omezení ještě zpřísnila a vstoupila do třetí plošné uzávěry. Nové restrikce včetně přísného omezení pohybu všech obyvatel, uzavření škol a obchodů, které neprodávají nezbytné zboží, mají trvat měsíc.

Napjatá je zejména situace na jednotkách intenzivní péče. Počet pacientů na JIP vzrostl za posledních 24 hodin o 193 na 5626, což je nejvyšší číslo za téměř rok, uvedlo dnes večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Celkový počet hospitalizovaných s covidem-19 poprvé od loňského 24. listopadu překročil hranici 30.000, píše agentura Reuters.

Dohromady se v 67milionové Francii od počátku pandemie koronavirem podle oficiálních údajů nakazilo zhruba 4,8 milionu lidí a téměř 97.273 z nich zemřelo – z toho 426 za poslední den.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. dubna 2021 Foto: Wikipedie – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář