V Polné začne 15. července připomínka letošních 120. narozenin faráře Toufara

Polná – V Polné na Jihlavsku začne 15. července dvoudenní akce, která má připomenout letošní 120. výročí narození faráře Josefa Toufara umučeného komunistickým režimem. Součástí programu bude koncert, bohoslužby, přednášky i putování krajinou a posvěcení jeho busty. Setkání nazvané Jmenuji se Toufar a pocházím z arnolecké hospody se uskuteční také v obcích Zhoř a Arnolec. ČTK o tom za pořadatele informoval Miloš Doležal.

Slavnost zahájí v pátek 15. července v 17:00 bohoslužba v polenském mariánském chrámu. „Bezprostředně poté bude následovat komponovaný pořad – koncert duchovní hudby doprovázený četbou z textů Josefa Toufara za účasti hudebního sdružení Schola cantus gregoriani. Večer, od 20:30, se v polenském pivovaru uskuteční mezinárodní debata na téma hospoda, pivo a pivovarnictví v české kultuře,“ uvedl Doležal.

SOUVISEJÍCÍLidé uctili památku faráře Josefa Toufara v Číhošti i gospČelem

O den později se bude na Toufara vzpomínat ve Zhoři, kde byl pokřtěný a kde měl svoji primici – první mši, kterou vedl po svém vysvěcení. Návštěvníci se také budou moci vydat na pěší pouť ze Zhoře do Arnolce, kde bude slavnostní bohoslužba a požehnání Toufarovy nové busty. V Arnolci se zároveň uskuteční setkání rodáků a zazní přednáška o Toufarově dětství a mládí.

Farář Toufar se narodil 14. července 1902. V prosinci 1949 byl zatčen v Číhošti, kde sloužil, kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufara při výsleších mučili, zemřel 25. února 1950.

Je pochovaný přímo v číhošťském kostele, kam byl uložený v roce 2015, když se na základě DNA podařilo identifikovat jeho ostatky původně pohřbené v hromadném hrobě v pražských Ďáblicích.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. července 2022 Foto: screenshot YouTube – Josef Toufar

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář