V Polsku musela při pochodu LGBT aktivistů zasahovat policie. Církev násilí protestujících odmítá

Varšava, Polsko – Polský arcibiskup odsoudil útoky na shromáždění homosexuálů. Protestující tvrdíli, že jen bránili katedrálu.

„Činy násilí a opovržení nejsou slučitelné s postojem křesťana a Kristova učedníka,“ řekl podle Catholic Register arcibiskup Tadeusz Wojda. „Zároveň podporuji modlitbu a péči o rodinu a její vnitřní čistotu, tak aby naše rodiny, mohly nabídnout příklad krásné lásky podle Svaté rodiny. Tyto poslední incidenty ukazují, že stále máme co dělat,“ dodal.

Arcibiskup vydal krátké prohlášení po násilných reakcích ze dne 20. července na pochod za práva sexuálních menšin na východě Polska. Při incidentu bylo několik lidí zatčeno policií.

Agnieszka Sadowska z polského deníku Gazeta Wyborcza, obvinila arcibiskupa Wojdu z „požehnání nenávisti“ a řekla, že jeho dřívější poselství, vyzývají katolíky, aby odolali „zkaženosti mládeže“.

Arcibiskup Wojda ve svém pastoračním sdělení ze 7. července uvedl, že LGBT aktivisté „urazili křesťanské hodnoty, zneuctili posvátné symboly a jejich slova jsou rouhání proti Bohu“ a dodal, že Pochod za rovnost byl „iniciativou cizí země“ a „aktem diskriminace katolíků.“

„Evangelium učí o úctě a lásce ke každému člověku a snažíme se ho následovat – ale nemůžeme akceptovat zesměšňování naší víry a zkaženost naší mládeže,“ řekl arcibiskup.

Anna Dryjanska z varšavské kampaně za rovnoprávnost pro LGBT lidi, řekla, že arcibiskup rozpoutal vášně „násilí vůči LGBT lidem“ a uvedla, že se obává důsledků, pokud bude „podněcování na obou stranách“ pokračovat.

Policie použila pepřový sprej a dělobuchy, aby zabránila několika tisícům agresivních protestujících dostat se k pochodu, kterého se zúčastnilo asi 800 LGBT aktivistů z celého Polska.

Ve svém prohlášení z 21. července mluvčí polských biskupů, Pawel Rytel-Andrianik, uvedl, že katolická církev bude nadále mluvit proti „smrtícímu hříchu“ homosexuality, zatímco „jednoznačně nesouhlasí“ s agresivními činy jednotlivců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 28. července 2019  Foto:

Tags: ,,

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář