V Portugalsku vznikla komise, která prošetří obtěžování dětí v katolické církvi

Lisabon – V Portugalsku vznikla nová komise, jejímž úkolem bude zmapovat a prošetřit případy zneužívání dětí v místní katolické církvi. Komisi ustanovila portugalská biskupská konference a vede ji uznávaný dětský psychiatr Pedro Strecht, uvedla tento týden agentura EFE. V Portugalsku se hlásí ke katolictví až 80 procent populace a tamní církev dosud nečelila závažnému skandálu ohledně zneužití dětí.

Nová šestičlenná komise začne pracovat na začátku příštího roku. „Vyzývám všechny, kteří se možná stali oběťmi těchto zločinů, aby promluvili,“ uvedl Strecht s tím, že výbor těmto lidem zaručí anonymitu. Přihlásit by se podle něj měli i v případě, že od činu uplynulo mnoho let. Šéf portugalských biskupů José Ornelas očekává, že komise bude jednat bez předsudků a vůle něco zamlčet, a doufá, že výbor objasní eventuální případy zneužití nezletilých.

SOUVISEJÍCÍStudie: Mělo by sexuální zneužívání vést k trvalé diskvalifikaci ve službě duchovního?

Komisi platí biskupská konference, o její nezávislost se ale Strecht neobává. Vedle něj v ní zasednou také socioložka, sociální pracovnice, filmařka či bývalý ministr spravedlnosti.

K ustanovení komise vyzvali biskupy přímo věřící. Požadovali však, aby komisi nezřídila samotná katolická církev. Před dvěma roky vyšlo najevo, že portugalské církevní orgány v letech 2001 až 2019 dostaly jen zhruba desítku oznámení o sexuálním zneužití dětí ze strany příslušníků církve, což samotný Ornelas označil za velmi malé množství.

„Nevím, co očekávat,“ odpověděl předseda portugalských biskupů na otázku, kolik si myslí, že komise zaznamená dalších případů.

Letos v říjnu zveřejnila po dvouletém vyšetřování své závěry komise, jež se zabývala zneužíváním dětí ve francouzské katolické církvi. Podle ní představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216.000 dětí, většinou chlapců. Počet obětí se zvýší na 330.000, pokud se mezi ně započtou i činy, jichž se dopustili například učitelé v náboženských školách nebo pracovníci v charitách.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář