Studie: Mělo by sexuální zneužívání vést k trvalé diskvalifikaci ve službě duchovního?

Podle nové studie společnosti Lifeway Research se většina protestantských pastorů shoduje, že pastoři, kteří mají za sebou sexuální zneužívání, by měli rezignovat na svou pozici. Mnohem více se však rozcházejí v tom, zda je cizoložství – pokud došlo k zneužití postavení – také diskvalifikující.

„Většina pastorů je přesvědčena, že úřad duchovního je neslučitelný s pohlavním zneužíváním jiné osoby,“ cituje ředitele Lifeway Scotta McConnella portál Church Leaders.

„To neznamená, že nevěří, že toto chování Bůh neodpouští, ale velká většina věří, že sexuální zneužívání je trvalou diskvalifikací pro vedení duchovní služby.“

Až 83 % protestantských pastorů tvrdí, že sexuální zneužívání dětí by mělo duchovního trvale diskvalifikovat ze služby. Z demografických údajů vyplývá, že trvalou diskvalifikaci podporovali hlavně pastoři bez vysokoškolského vzdělání, letniční a afroameričtí pastoři, jako i kazatelé ve věku 65 let a více.

SOUVISEJÍCÍStudie dokázala spojitost mezi nadějí a pravidelným čtením Bible

Malá část respondentů uvedla, že si myslí, že pastor, který se dopustil sexuálního zneužívání dětí, by měl být diskvalifikován pouze na dobu, například dvou, pěti nebo deseti let. Jedno procento uvedlo, že doba by měla být alespoň jeden rok, a méně než jedno procento stanovilo časový rámec na tři nebo šest měsíců. Sedm procent pastorů řeklo, že neví, jak dlouhá doba by to měla být.

Menší ale stále významná většina pastorů (74 %) souhlasila s tím, že sexuálně motivovaný útok a psychické týrání dospělých by mělo také vést k trvalé diskvalifikaci z pastorské služby. Opět platí, že pastoři, kteří méně podporovali trvalou diskvalifikaci, spadali do stejných kategorií jako v předchozí otázce. Jedním rozdílem bylo, že letniční pastoři, kteří podporovali trvalou diskvalifikaci za sexuální zneužívání dospělého, byli jedinou demografickou skupinou v menšině (44 %).

SOUVISEJÍCÍ – Studie: Polovina amerických katolíků tvrdí, že eucharistie je jenom symbolická

Studie ale na druhé straně zjistila, že pastoři jsou mnohem více rozděleni v otázce, zda je cizoložství diskvalifikujícím hříchem. Pouze 27 % si myslelo, že cizoložství by mělo mít za následek trvalý zákaz duchovní služby. McConnell poznamenal, že klíčovým bodem je, zda osoba, s níž má pastor milostný vztah, je či není pod jeho duchovní autoritou.

Názory většiny protestantských pastorů podle portálu Church Leaders odrážejí postoj delegátů na nedávném výročním zasedání Jižních baptistů. Největší americká protestantská denominace během konference přijala rezoluci, ve které uvádí, že sexuální zneužívání trvale diskvalifikuje pastory z duchovní služby. Nathan Finn, místopředseda výboru SBC, na tiskové konferenci řekl: „Cítili jsme, že je to způsob, jak můžeme dát jasně najevo, že naším prvotním cílem musí být péče o ty, kteří byli zneužíváni. Víc než ochrana naší vlastní reputace.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. června 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

2 Komentáře

  1. Sexuální zneužívání je poměrně široký pojem. Závisí strašně na definici. Vejde se do něj ohromná škála chování. Myslím, že není rozumné přijímat přísné rezoluce, abych dal něco jiným najevo. Zřejmě některé chování z té škály může být zcela neslučitelné, některé ne.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář