Studie dokázala spojitost mezi nadějí a pravidelným čtením Bible

Mnoho lidí v době zkoušek a problémů hledá útěchu a povzbuzení v Bibli a má k tomu podle nového průzkumu dobré důvody. Studie, kterou vypracovala Americká biblická společnost ve spolupráci s Harvardskou univerzitou, dokazuje silnou spojitost mezi čtením Písma a pocitem naděje.

Dva průzkumy v rozmezí šesti měsíců na vzorku více než 1000 osob ukázal, že věřící, kteří si četli Bibli pravidelně, měli větší naději než ti, kteří si Boží slovo otevírali jen občas. Na stupnici od 1 do 100 dosáhli občané USA, kteří si čtou Bibli třikrát nebo čtyřikrát ročně 42 bodů; lidé, kteří si ji čtou každý měsíc 59, každý týden 66 bodů. S nejsilnějším pocitem naděje vyhlíželi budoucnost lidé, kteří si Bibli čtou několikrát týdně, kde to činilo až 75 bodů. Osoby, kteří Bibli nečtou nikdy, měly o něco větší naději než ti, kteří ji čtou jen zřídka.

Čtení Bible – spolu s dalšími formami společenství, jako je návštěva kostela nebo účast v biblické skupince – podle všeho přispívá k pocitu pohody a štěstí, řekl podle Christianity Today k výsledkům Tyler Vander Weele z Harvardské univerzity.

„Kostely hrají důležitou roli zejména v této době a přispívají k celkovému pocitu spokojenosti u lidí,“ uvedl. „Tato studie jen dokazuje to, co jsme zjistili při předchozích průzkumech o dopadu náboženské příslušnosti na pocit štěstí a spokojenosti,“ tvrdí Vander Weele. Lidé, kteří chodí do kostela a čtou si Bibli, bývají šťastnější a je u nich méně pravděpodobné, že spáchají sebevraždu. Mají ve svém životě také větší pocit smysluplnosti své existence.  

Tato dvoufázová studie je však podle CT jedinečná v tom, že hodnotila pocit lidí před a během pandemie koronaviru. První průzkum byl proveden v lednu a druhý v červnu, kdy celkový počet potvrzených případů přesáhl 2,5 milionu a Světová zdravotnická organizace v té době evidovala ve Spojených státech více než 125 000 úmrtí.

I když to původně nebylo plánem, studie ukázala změny chování a vliv praktikování víry před a během pandemie. Analýzy tak ukázaly, jak lidé reagovali v lednu ve srovnání s červnem.

„Myslím, že to bylo období reflexe toho, na čem v životě skutečně záleží,“ řekl Vander Weele. „Z křesťanského hlediska člověk často duchovně dospívá i kvůli utrpení,“ dodal.

Ale nejzajímavějším údajem z hlediska Americké biblické společnosti bylo to, že Bible, církev a modlitby pomáhají lidem v období krize. Data ukázala, že pokles míry spokojenosti byl méně výrazný u lidí, kteří pravidelně četli Bibli a účastnili se bohoslužeb, ať už osobně nebo online.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – Bible

Tags: ,,,,

1 Komentář

  1. 40Když tedy přijde pán vinice, co učiní oněm vinařům? Měli farizejové odlišné naděje od současných zákoníků ???

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář