V Rakousku proběhl první sňatek osob stejného pohlaví

Vídeň – Dvě ženy se v úterý vzaly v Rakousku jako vůbec první pár osob stejného pohlaví. Stalo se tak poté, co vstoupilo v platnost zrušení zákonné úpravy, na jejímž základě mohly uzavírat sňatky jen heterosexuální dvojice. Informovala o tom agentura AP.

Nicole Kopauniková a Daniela Paireová se vzaly v úterý krátce po půlnoci v obci Velden v jižní části země. Obě ženy ve věku 37 let byly čtyři roky zasnoubené.

Rakouský ústavní soud ještě v prosinci 2017 rozhodl o zrušení zákonné úpravy, na jejímž základě mohly uzavírat sňatky jen dvojice osob rozdílného pohlaví. Osoby stejného pohlaví mohly využívat pouze institut registrovaného partnerství.

Podle rozhodnutí soudu bylo rozlišování uvedených právních institutů podle toho, zda jde o vztahy mezi různými nebo stejnými pohlavími, v rozporu s ústavním zákazem diskriminace na základě osobnostních rysů, mezi které patří i sexuální orientace.

Vládní strany Rakouská lidová strana (ÖVP) a Svobodná strana Rakouska (FPÖ) odmítaly párům se stejným pohlavím povolit sňatky. Rozhodnutí soudu však budou respektovat.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-, AP  Foto: Flickr, ilustrační

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář