V roce 2019 bylo v USA zavřeno více protestantských kostelů než nově otevřeno

Z nové studie od organizace Lifeway Research vyplývá, že v roce 2019 bylo zavřeno více protestantských kostelů, než jich bylo otevřeno.  Podle Religion News Service se jedná o desítky let pokračující trend, který by se měl v nejbližších letech jen zrychlovat.

Studie, která analyzovala údaje o fungování kostelů a modliteben od 34 protestantských denominací, zjistila, že v roce 2019 bylo uzavřeno 4500 kostelů, zatímco nově založených bylo 3000. 34 protestantských denominací představuje asi 60 % všech křesťanů hlásících se k protestantské tradici působících v USA.

„Ještě před pandemií tempo otevírání nových sborů neposkytovalo ani dostatečnou náhradu za ty zavřené,“ komentoval výsledky výzkumu ředitel Lifeway Scott McConnell.

Studie rovněž poukázala na urychlení uzavírání kostelů. V roce 2014 bylo zjištěno, že bylo uzavřeno 3 700 kostelů, ve srovnání s 4500 v roce 2019.

Profesor Scott Thumma z Hardforského institutu pro výzkum náboženství však upozorňuje, že je velmi těžké získat přesné informace o zavírání kostelů a že jejich počet je stále relativně malý. Ve Spojených státech totiž existuje něco mezi 320 000 až 350 000 protestantských kostelů a modliteben, takže uzavření 4500 z nich představuje jen 1,4 %.

„Zakládání sborů se zpomaluje a počet těch uzavřených roste,“ řekl pro RNS Ed Stetzer, výkonný ředitel Wheaton College Billy Graham Center. „Přesto ještě máme příležitost.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 14. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář