V Senátu zahájili Rok sv. Ludmily, první české světice

Praha – Rok svaté Ludmily, zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava, byl dnes slavnostně zahájen v Senátu. Na září příštího roku připadá 1100. výročí Ludmiliny smrti. V Tetíně, kde zemřela, vznikl spolek Svatá Ludmila 1100 let, který přípravy na oslavy zahájil už v roce 2015. Rok kněžny Ludmily, jímž bude celý projekt vrcholit, bude zahrnovat mnoho společenských, kulturních a náboženských akcí a aktivit. Pořadatelé říkají, že usilují i o návštěvu papeže Františka a také o finanční podporu státu.

Vznik projektu Svatá Ludmila 1100 let dnes představil Martin Hrdlička, předseda spolku a starosta obce Tetín. Přípravy na jubileum spolek zahájil už přes pěti lety proto, že je vnímal jako příležitost k připomenutí kněžny sv. Ludmily veřejnosti jako první české panovnice, první české pokřtěné ženy, babičky i vychovatelky sv. Václava a první české světice. „Po vřelém přijetí projektu v rámci našich zahraničních cest ale můžeme svatou Ludmilu směle nazývat i matkou národů,“ uvedl.

Spolek pořádá svatoludmilské poutě, vědecké konference, vydává publikace a pořádá výstavy k tématu. „V roce výročí plánujeme mezinárodní konferenci na Univerzitě Karlově, vydání monografie, národní ekumenickou pouť na Tetín nebo také usilujeme o příjezd papeže Františka v rámci jubilea do republiky. Jak velké ale oslavy nakonec budou, přímo závisí na finančním vstupu státu do národních oslav,“ uvedla ředitelka projektu Miroslava Janičatová.

Setkání se zúčastnil také náměstek ministra kultury Vlastislav Ouroda, mělnický starosta Ctirad Mikeš nebo Zdeněk Wasserbauer, generální vikář Arcibiskupství pražského.

V rodném městě svaté Ludmily v Mělníku by mělo od příštího roku u příležitosti výročí světici připomínat dílo zpodobňující její dlaň. Největší událostí oslav bude Národní pouť na Tetíně pořádaná 11. září. Mučednice byla pohřbena v Tetíně. Vnuk Václav, pozdější světec, kterého vychovávala, nechal její ostatky přenést do Prahy a uložit do baziliky svatého Jiří na Hradčanech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. října 2020 Foto: Wikipedie – sv. Ludmila sv. Václav

Tags: ,

1 Komentář

  1. Jan Krásenský

    První česká světice není svatá Ludmila, ale svatá Dobroslava (Orosia) umučená muslimy několik desítek let před mučednickou smrtí svaté Ludmily.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář