V Severním Irsku se polovina lidí označuje za „praktikující křesťany“, 21 % se hlásí k evangelikální církvi

Nový průzkum ukazuje, že mladší křesťané jsou více oddáni své víře. Odborníci jsou „překvapeni vysokou mírou náboženské praxe“, protože 65 % z nich tvrdí, že víra hraje ve společnosti důležitou roli.

Údaje zveřejněné ve zprávě Evangelikální aliance v Severním Irsku „překvapily“ i ty, kteří si byli vědomi silné přítomnosti křesťanství v regionu.

SOUVISEJÍCÍV Severním Irsku je poprvé více katolíků než protestantů, ukázalo sčítání lidu

Z průzkumu, který na jaře 2023 provedla agentura Savanta ComRes, vyplývá, že 50 % obyvatel Severního Irska se označuje za „praktikující křesťany“. 17 % dotázaných uvedlo, že nevyznává žádné náboženství, a dalších 31,3 % se označilo za nepraktikující křesťany.

Podle portálu Evangelical Focus studie odhalila, že „23 % chodí každý týden do kostela“, 35 % se každý týden modlí a 13 % čte Bibli.

Každý pátý je evangelikální křesťan

Podle průzkumu se 21 % obyvatel Severního Irska označuje za „evangelikální křesťany“ a 13 % uvádí, že každý den čte Bibli.

Tyto údaje ukazují na oddanost křesťanským praktikám mezi obyvateli, která vynikne ve srovnání s podobnými údaji shromážděnými v posledních letech ve zbytku Spojeného království nebo v Irsku.

„Můj výzkum jako socioložky vždy zdůrazňoval význam náboženství v Severním Irsku,“ uvedla podle Evangelical Focus Gladys Ganielová, profesorka sociologie náboženství na Queen’s University v Belfastu. „Ale i mě překvapilo, že tyto průzkumy zjistily tak vysokou míru náboženské praxe; stejně jako mnohem rozšířenější ochotu identifikovat se s evangelikalismem, než bych předpokládala.“

Mladší lidé se nejvíce hlásí ke křesťanské víře

Ze zprávy vyplývá, že praktikující křesťané ve věku 18-24 let se v Severním Irsku častěji hlásí k evangelikální víře než lidé ve věku 65 let a více (70 % oproti 46 %).

Průzkum také zjistil, že 65 % obyvatelstva „souhlasí nebo rozhodně souhlasí s tím, že víra obecně hraje ve společnosti důležitou roli“.

Předseda Evangelikální aliance v Severním Irsku Davyd Smith uvedl: „Vždy jsme předpokládali, že zde křesťanská víra hraje v životě důležitou roli, a tento výzkum potvrzuje vysokou míru náboženské identifikace a praxe. Zjištění uvedená v této zprávě pro nás byla výzvou, překvapením i povzbuzením!“

„Jsme si vědomi, že evangelikálové jsou v médiích často vnímáni negativně,“ a dodal, „doufáme, že tato zpráva pomůže lidem ve vládě a médiích lépe pochopit nás a religiozitu v Severním Irsku.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Belfast

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář