V Tetíně příští víkend vyvrcholí akce k 1100. výročí smrti sv. Ludmily

Tetín – V Tetíně na Berounsku 17. až 19. září vyvrcholí akce k 1100. výročí mučednické smrti sv. Ludmily, zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky sv. Václava. Národní pouť spojenou se slavnostní mší doplní bohatý doprovodný program, jehož součástí budou hudební vystoupení, přednášky nebo výstavy, informovala dnes za organizátory Hana Tietze. Oslavy začnou v pátek v podvečer příjezdem lebky sv. Ludmily na Tetín a přivítáním papežského legáta Christopha Schönborna na radnici v Berouně. Vídeňský arcibiskup a kardinál Schönborn bude hlavním celebrantem sobotní mše na louce u fotbalového hřiště v Tetíně. 

V sobotním programu jsou rovněž vystoupení revivalů skupin Beatles a Abba. Návštěvníci se také budou moci seznámit s příběhem české světice v loutkovém vyprávění, pobavit u klaunsko-mimického vystoupení s Vandou Hybnerovou, získat informace o Cyrilometodějské stezce napříč republikou a zúčastnit se vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Komunitní centrum sv. Ludmily nabídne panelovou diskusi s odborníky a mnoho dalšího. V neděli bude pokračovat program pro veřejnost mší v kostele sv. Ludmily a trhem, na němž se návštěvníci poutě budou moci bavit až do večera.

SOUVISEJÍCÍVýstava v Senátu seznámí se životem sv. Ludmily, od jejíž vraždy uplyne 1100 let

V Tetíně, kde první česká světice zemřela, vznikl spolek Svatá Ludmila 1100 let, jenž přípravy na oslavy zahájil v roce 2015. Zakládajícími členy jsou vedle Tetína Mělník, Roztoky a farnosti v Berouně a Roztokách, k iniciativě se přidaly i Dobřichovice, Srbsko či Beroun.

Výstava v Senátu seznámí se životem sv. Ludmily, od jejíž vraždy uplyne 1100 let

Starosta Tetína a předseda spolku Martin Hrdlička uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století. „Vážím si, kolik institucí, obcí a vůbec lidí se dalo dohromady, a to i přesto, že se v řadě témat rozcházejí,“ dodal. Svatou Ludmilu připomenou i akce v jiných městech, v Mělníku to bude slavnostní průvod na Mělnickém vinobraní nebo setkání u vizualizace sochy věnované Ludmile.

Ludmila kolem roku 889 ovdověla, přežila i své syny Spytihněva a Vratislava. Osudným se jí podle legendy stal spor s vdovou po Vratislavovi Drahomírou, které se nelíbilo, že velmožové svěřili výchovu Vratislavových potomků Ludmile. Drahomíra si patrně najala vrahy, kteří Ludmilu na přemyslovském hradišti Tetíně uškrtili. Stalo se tak údajně v noci na 16. září 921. Ludmila byla pohřbena na Tetíně. Vnuk Václav nechal její ostatky přenést do Prahy, kde byly uloženy v chrámu sv. Jiří na Hradčanech.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 11. září 2021 Foto: Wikipedie – sv. Ludmila

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář