V USA rychle přibývá lidí bez náboženského vyznání. Křesťané ale převládají

Washington – V USA rychle přibývá lidí, kteří se nehlásí k žádnému náboženství, vyplývá ze závěrů dnes zveřejněného průzkumu Pewova výzkumného centra. Zhruba 29 procent dospělých Američanů uvedlo, že nemá náboženské vyznání, zatímco před 14 lety, kdy centrum poprvé provedlo podobný průzkum, to bylo 16 procent. I tak se většina Američanů stále hlásí ke křesťanství. Informovala o tom agentura AFP.

V USA, které mají pověst země se silnou náboženskou tradicí, se podle průzkumu nyní 29 procent lidí považuje za ateisty, agnostiky nebo osoby bez konkrétního náboženského vyznání. Ke křesťanské víře se přihlásilo 63 procent lidí. V roce 2007 to přitom ještě bylo 78 procent lidí. Asi šest procent Američanů se přihlásilo k dalším náboženstvím – po jednom procentu k islámu, judaismu, buddhismu a hinduismu.

„Jasná sekularizace americké společnosti v 21. století nejeví známky zpomalování,“ okomentovalo závěry své studie Pewovo výzkumné centrum. Dalším dokladem odklonu od víry je zjištění, že jen 45 procent dospělých se podle svých slov denně modlí oproti 58 procentům v roce 2007.

Pewovo centrum zkoumá taktéž vliv vyznání na politiku. V závěrech své předchozí studie podtrhlo, že 84 procent bělošských evangelikálních křesťanů volilo v loňských volbách Donalda Trumpa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK. Datum: 15. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář