V září v Nymburce umístí dalších pět kamenů zmizelých, připomenou oběti nacismu

Nymburk – V Nymburce v září umístí další kameny zmizelých, které budou připomínat oběti nacismu. Město jich nechá 11. září do Komenského ulice a na náměstí Přemyslovců položit pět. Loni v říjnu se díky společné iniciativě města a studentů nymburského gymnázia povedlo umístit prvních osm kamenů. Město připravuje u příležitosti odhalení kamenů pietní akci. ČTK to řekla mluvčí města Olga Vendlová.

„Studenti rozplétají další souvislosti a příbuzenské vztahy. Ty pramení v Nymburce a ústí v různých zemích světa. Studenti dokonce mimoděk pomohli některé rodinné vztahy opět navázat,“ uvedla Vendlová. Nové kameny připomenou Františka Löwita a rodiny Steinerů a Pollaků.

SOUVISEJÍCÍV Nymburce budou kameny zmizelých připomínající oběti holokaustu

Studenti z Klubu moderní historie na Gymnáziu Bohumila Hrabala mapují osudy nymburských obětí nacismu, kterých bylo zhruba 70. Loni dokončili pátrání po členech rodiny Pickových, která v Nymburce provozovala továrnu na dámské a dětské oděvy. Sedm členů rodiny zahynulo v koncentračních táborech, připomínají je kameny umístěné loni nedaleko Hálkova divadla.

Prvních pět kamenů zmizelých by měli v září umístit také v nedalekých Poděbradech. Kameny zmizelých letos přibyly i v dalších středočeských městech, například v Kladně nebo Mělníce.

Kameny zmizelých (Stolpersteine) jsou speciální kameny s mosazným povrchem položené na chodník před dům, v němž oběť holokaustu žila. Mezinárodní iniciativa vzešla od německého umělce Guntera Demniga. První kámen usadil Demnig 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, od roku 2008 postupně přibývají i v České republice. V Evropě jich je přes 80.000.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Nymburk

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář