Vánoce budou na Ukrajině v prosinci, prezident podepsal příslušný zákon

Kyjev – Ukrajina oficiálně přesouvá oslavy Vánoc ze 7. ledna na 25. prosince. Prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal příslušný zákon, který mění data také u některých dalších svátků. Informovaly o tom dnes servery RBK-Ukrajina nebo Ukrajinska pravda. Přechod k novému církevnímu kalendáři už dříve schválily některé ukrajinské církve.

„Smyslem návrhu zákona je opustit ruské dědictví, které ukládá slavení Vánoc 7. ledna, a stanovit datum Vánoc na 25. prosince,“ uvádí se v důvodové zprávě podle webu Ukrajinska pravda.

SOUVISEJÍCÍAP: Po ruském bombardování historického centra roste v Oděse hněv

Pravoslavní věřící slaví Vánoce podle starého juliánského kalendáře, který zavedl Julius Ceasar, a to zhruba dva týdny po západním křesťanském světě, jenž se se řídí kalendářem gregoriánským přijatým v 16. století. V prosinci nicméně slaví Vánoce také například pravoslavné církve v Bulharsku, Rumunsku a Řecku.

Ve čtvrtek přechod na nový církevní kalendář pro svátky s pevným datem oficiálně schválila Pravoslavná církev Ukrajiny, změna začne platit od 1. září letošního roku. Církev už dříve avizovala, že farnosti a kláštery, které si přejí zachovat starý kalendář, budou mít tuto možnost. Reforma se bude zavádět bez nátlaku a postupně, uvedla.

Pravoslavná církev Ukrajiny získala roce 2019 autokefální (samosprávný) status, sdružila přitom v sobě trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví. Kromě ní na Ukrajině působí také Ukrajinská pravoslavná církev (dříve Moskevského patriarchátu), která byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se ale loni oficiálně rozešla a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou.

Přechod k novému kalendáři ohlásila také Ukrajinská řeckokatolická církev, která je třetím největším náboženským uskupením na Ukrajině. V souvislosti s ruskou invazí projevovalo zájem slavit tyto svátky v prosinci čím dál tím víc Ukrajinců.

Kromě toho prezident podpisem stvrdil změny v datech některých dalších svátků, jako je například Den obránců, který se posune ze 14. října na 1. října, nebo Den ukrajinské státnosti, který si Ukrajinci budou připomínat namísto 28. července už 15. července.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 28. července 2023 Foto: Pixabay – Kyjev

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář