Vánoční sbírka Krabice od bot shromáždila 48.000 krabic s dárky

Praha – Vánoční sbírka Diakonie Českobratrské církve evangelické nazvaná Krabice od bot shromáždila skoro 48.000 krabic s vánočními dárky. Pomáhá chudým dětem a rodičům samoživitelům a je podle zástupců diakonie největší tuzemskou vánoční sbírkou. Výnos finanční sbírky Krabice on-line byl k 20. prosinci přes 2,5 milionu korun. Za diakonii o tom dnes v tiskové zprávě informovala Petra Filsaková.

Do sbírky se zapojilo rekordních 157 mateřských a základních škol. Výukový materiál o chudobě pro učitele občanské výchovy si stáhlo 2330 lidí. Podle diakonie je v Česku chudobou ohroženo asi 13 procent dětí, tedy 250.000.

SOUVISEJÍCÍVánoční oběd pro lidi bez domova bude v Praze v klášteře františkánů

V jedenáctém ročníku sbírky dárků na pomoc dětem a samoživitelům ohroženým chudobou se na 141 sběrných místech po celé zemi vybralo 47.846 krabic s vánočními dárky, z toho 2700 krabic je určeno pro rodiče samoživitele.

„Jsme vděční všem dárcům, kteří se zapojili, a dobrovolníkům, kteří i v této náročné době otevřeli sběrná místa a sbírali dárky pro ty nejohroženější. Novinkou letošního ročníku byla metodika o tématu chudoby pro učitele občanské výchovy. Zájem překonal naše očekávání – tento materiál si za pouhých 14 dní stáhlo 2330 pedagogů,“ uvedla Zdeňka Sobotová, manažerka sbírky Krabice od bot. Z výtěžku finanční sbírky Krabice on-line, která trvá po celý rok, financuje diakonie krizový fond pro přímou pomoc konkrétním ohroženým rodinám i jednotlivcům.

„Velkou výhodou krizového fondu je, že finanční pomoc je skutečně okamžitá. Celý proces od žádosti po odeslání peněz se dá stihnout za jediný den,“ doplnil mluvčí diakonie Ivo Mareš. Jde podle něj o příklad toho, jak by se mohly v sociální oblasti doplňovat služby poskytované státem a nestátními organizacemi.

„My jsme schopni poskytnout adresnou finanční pomoc rychle, ale krátkodobě. Stát naopak dlouhodobě, ale vyřízení dávek podpory trvá dlouho. Ideální model je tedy takový, že v první etapě se v krizové situaci o ohroženého člověka rychle a efektivně postará nevládní organizace a poté může dlouhodobější péči převzít a zajistit stát,“ vysvětlil Mareš.

Diakonie Českobratrské církve evangelické celorepublikově poskytuje sociálně zdravotní, vzdělávací a pastorační služby ve více než 279 zařízeních. Poskytuje i humanitární pomoc a zabývá se rozvojovou spoluprací v zahraničí.

V přímé péči denně pomáhá tisícům klientů v nepříznivých životních situacích – od rané péče, pomoci rodinám s dětmi s postižením přes provoz nízkoprahových klubů, azylových domů, domů na půl cesty, chráněných dílen a pracovních míst, občanských poraden až po seniorská zařízení či hospice pro umírající.

Smyslem sbírky Krabice od bot je nejen pomoci chudým, ale také ukazovat solidaritu, ukazovat dětem už od útlého věku, že existují i děti, které nemusejí pod stromečkem najít žádný dárek. Děti, které mohou, tak samy vyberou dárek a připraví ho pro jiné dítě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK. Datum: 23. prosince 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář