Vatikán je ochotný sehrát ve Venezuele úlohu zprostředkovatele

Vatikán – Vatikán je ochotný sehrát ve Venezuele úlohu zprostředkovatele, pokud o to požádají obě strany. Nejprve však musejí být podniknuty předběžné kroky k jejich sblížení. Podle agentury Reuters to dnes řekl papež František v letadle při návratu z návštěvy Spojených arabských emirátů.

Papež rovněž potvrdil, že mu venezuelský prezident Nicolás Maduro zaslal dopis, ale zatím ho nečetl. Maduro o tomto listu informoval v pondělí italskou stanici Sky TG24. Uvedl, že Františka požádal „o pomoc k usnadnění a posílení dialogu“.

„Přečtu si tento dopis a uvidím, co se dá udělat. Počáteční podmínkou ale je, že o to požádají obě strany. My jsme ochotní,“ řekl podle Reuters papež k možnému přímému zprostředkování Vatikánem.

František dodal, že formální zprostředkování by mělo být považováno za poslední krok v diplomacii. Předtím je podle něj třeba, aby Vatikán a další členové mezinárodního společenství podnikli předběžné kroky. Ty budou zahrnovat snahu „přivést strany k sobě blíž, aby mohl dialog začít“.

Madurova vláda je obviňována z pronásledování opozice a z porušování lidských práv. Za vinu je jí kladena i hluboká ekonomická a humanitární krize, kterou Venezuela trpí. Kvůli ní ze země uprchly asi tři miliony obyvatel.

Většina států Evropské unie včetně Česka a rovněž USA i další země uznaly opozičního vůdce Juana Guaidóa prozatímní legitimní hlavou Venezuely. Přidaly se k výzvě většiny členů takzvané Limské skupiny, do níž patří například Argentina, Brazílie nebo Kanada, aby ve Venezuele byly rychle uspořádány předčasné prezidentské volby.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube BB – protesty ve Venezuele

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář