Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, řekl papež

Vatikán – Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, řekl novinářům na palubě letadla papež František při návratu ze své cesty do Maďarska. Informuje o tom agentura AP. Podle ní ho o to požádal tento týden ukrajinský premiér Denys Šmyhal při své návštěvě ve Vatikánu. Hlava katolické církve rovněž novinářům palubě letadla sdělila, že Vatikán je zapojen do „mírové mise“. Žádné detaily k této věci ale papež neuvedl.

„Jsem připraven udělat cokoli. Existuje (mírová) mise, která není veřejná a která právě probíhá, až bude zveřejněna, řeknu vám o tom více,“ uvedl podle AP papež na dotaz, zda v Budapešti hovořil o mírových jednáních s maďarským premiérem Viktorem Orbánem či s představitelem ruské pravoslavné církve, budapešťským metropolitou Hilarionem.

SOUVISEJÍCÍPapež František odsloužil mši v Budapešti, znovu mluvil o laskavosti k migrantům

Papež novinářům v letadle také řekl, že je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí, které Rusko během této války odvezlo z Ukrajiny. Moskva to označuje za humanitární misi na ochranu ukrajinských sirotků a opuštěných dětí, Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu ale podezírá v této souvislosti Rusko z únosů.

O pomoc s návratem ukrajinských dětí z Ruska požádal podle AP papež při setkání 27. dubna ve Vatikánu premiér Šmyhal, který znovu pozval hlavu katolické církve na návštěvu Ukrajiny. Papež dostal pozvání na Ukrajinu od tamní vlády už několikrát, ale dosud tam nejel se zdůvodněním, že by chtěl jednat o míru také v Moskvě.

Papež připomněl, že Vatikán se úspěšně angažoval též v jednáních o výměně zajatců v této válce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. května 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář