Vatikán připraví seznam křesťanů, kteří v posledních 25 letech trpěli kvůli víře

Vatikán – Vatikán do roku 2025 připraví seznam křesťanů, kteří v posledních 25 letech „prolili krev“ za svou víru. Papež nechal ustanovit komisi, která se touto záležitostí bude zabývat, uvedla dnes vatikánská média. V dopise, ve kterém vznik komise oznamuje, papež František uvádí, že komise bude mapovat případy mučednictví mezi katolíky i dalšími křesťanskými konfesemi.

Seznam má být hotový do roku 2025, kdy katolická církve slaví jubileum. Už při předchozím jubileu v roce 2000 vznikl obdobný seznam mučedníků a uskutečnil se obřad, při kterém si zástupci katolíků a dalších křesťanských církví připomněli lidi, kteří kvůli své víře zemřeli, byli mučeni nebo vystaveni jinému nelidskému zacházení.

SOUVISEJÍCÍNáboženská svoboda je ohrožena ve třetině zemí světa, uvádí zpráva charity

„V naší době je více mučedníků než v prvních stoletích (křesťanství),“ napsal papež v dopise, ve kterém oznamuje zřízení komise. Ta by měla zkoumat případy mučedníků od roku 2000. „Nemálo je (mezi křesťany) těch, kteří, ač jsou jsou si vědomi rizika, které podstupují, demonstrují svou víru nebo se účastní nedělní eucharistie,“ uvedl papež.

V květnu letošního roku František oznámil, že katolická církev uzná za mučedníky 20 egyptských koptů, kteří byli v roce 2015 uneseni a sťati teroristy z organizace Islámský stát (IS) na pláži v Libyi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář