Vatikánská oficiální média se zastala bývalého papeže v kauze obtěžování

Vatikán – Vatikánská oficiální média se zastala bývalého papeže Benedikta XVI. v kauze sexuálního obtěžování v době, kdy stál v čele arcibiskupství v Mnichově. Informovala o tom dnes agentura AFP. Zpráva, podle které tehdejší kardinál Joseph Ratzinger pochybil ve čtyřech případech sexuálního obtěžování, není rozsudkem, napsal šéf vatikánských médií Andrea Tornielli. Dodal, že Benedikt XVI. schválil mimořádné tvrdé předpisy proti zneužívání dětí v katolické církvi a snažil se o změnu mentality mezi církevními hodnostáři.

Podle Tornielliho, který vede oddělení pro komunikaci, pod který spadají vatikánská média a tiskový odbor, se zpráva o sexuálním obtěžování v bavorské arcidiecézi nesmí zúžit na „na hledání snadných obětních beránků a paušální odsudky“. Poznamenal, že 1700 stránek dlouhý posudek vypracovaný právními experty není „soudním vyšetřováním ani definitivním rozsudkem“.

SOUVISEJÍCÍEmeritní papež uznal, že učinil chybné prohlášení v kauze sexuálního zneužívání

Benedik XVI. se podle něj snažil čelit problémům sexuálního obtěžování, když zastával nejvyšší posty v katolické církvi. Když byl v čele církve, vydal přísnější předpisy a snažil se prosadit změnu mentality, a to někdy navzdory názorům svých sympatizantů. „Byl to právě Joseph Ratzinger, který se jako první papež během svých apoštolských cest několikrát setkal s oběťmi zneužívání,“ uvedl Tornielli. Tehdejší pontifex podle něj „ukázal tvář kající se církve“.

Emeritní papež s autory zprávy spolupracoval. Závěry posudku tvrdí, že kardinál Ratzinger v letech 1977 až 1982, kdy stál v čele mnichovského arcibiskupství, nic nepodnikl ve čtyřech případech kněží, o jejichž obtěžování měla církev informace.

Ve své odpovědi autorům zprávy emeritní papež pochybení popřel. V pondělí však vydal prohlášení, že v jednom případě neuvedl pravdu. Přiznal, že se v roce 1980 zúčastnil zasedání, které projednávalo případ kněze, jenž byl přesunut do Bavorska kvůli případům obtěžování dětí. Kněz mohl i v novém působišti pracovat s dětmi a mládeží a v roce 1986 byl za obtěžování odsouzen. Případem se média zaobírala již v roce 2010.

Bývalý papež také vzkázal, že se ke zprávě ještě podrobně vyjádří, až ji celou prostuduje.

Dokument předložený právníky ukázal na stovky případů sexuálního obtěžování a zneužití, které se dotkly téměř 500 obětí. Údajně se jich v letech 1945 až 2019 v arcidiecézi Mnichov-Freising dopustilo 235 představitelů katolické církve, z nichž 173 byli kněží. V mnoha desítkách případů údajní útočníci pracovali v církvi i poté, co její špičky dostaly upozornění na sexuální obtěžování.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 27. ledna 2022 Foto: Wikimedia Commons – emeritní papež Benedikt

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář