Ve Francii vzrostl počet lidí, kteří se denně modlí

Paříž – Francie, země známá svým sekularismem, zažívá významné změny v oblasti náboženského cítění. Tradiční katolický, protestantský a židovský vliv je v poklesu.

Evangelical Focus informuje, že výsledky průzkumu sociologů Clauda Dargenta a Oliviera Gallanda byly publikovány ve francouzském časopisu Le Point.

Ačkoli 32% občanů se přihlásilo k římskokatolické víře, jen 7% navštěvuje mši alespoň jednou měsíčně (v roce 2008 to bylo 9%, a 17% v roce 1981). Před čtyřiceti lety tvořili katolíci s více než 70% velkou většinu obyvatelstva.

Jedním z údajů, které pomáhají vysvětlit tento pokles, je, že pouze 3% osob ve věku 18-29 let se označují jako praktikující katolíci. Zatímco procento Francouzů, kteří praktikují „jiné náboženství“, se ztrojnásobilo v posledních čtyřech desetiletích. V roce 1981 tvořily 3% obyvatelstva, nyní představují 10%.

K islámu se ve Francii hlásí 6% obyvatelstva a k evangelikálním křesťanům 1,6%. Počet „nenáboženských“ lidí ve Francii vzrostl z 27% na 58% za posledních čtyřicet let. Tato sociální skupina není homogenní, protože zahrnuje ateisty (21%, většina z nich muži), ale také agnostiky nebo deisty.

Zajímavé je, že mít ukončené vysokoškolské vzdělání nebo žít ve městě již nekoreluje s vyšší možností odmítnutí náboženství. Podle sociologů jsou „velké aglomerace více náboženské než zbytek francouzského území“. Dalším překvapivým číslem je, že počet lidí, kteří se každý den modlí, vzrostl z 12% v roce 1998 na 14%.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikipedie – Eiffelova věž

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář