Ve Francii začal soud s obžalovanými ze spoluúčasti na vraždě kněze Hamela

Paříž – Ve Francii dnes začal soud se čtyřmi muži obžalovanými ze spoluúčasti na vraždě katolického kněze Jacquese Hamela v roce 2016 v kostele poblíž Rouenu. U soudu v Paříži stanuli tři obžalovaní, osud čtvrtého je nejasný, uvedla AFP. Dva útočníky, kteří kněze připravili o život, zabili na útěku policisté. Útok, ke kterému se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS), ve Francii vzbudil silné emoce. Proces potrvá do 11. března.

V proskleném boxu na lavici obžalovaných usedli tři muži, Jean-Philippe Jean Louis, Farid Khelil a Yassine Sebaihia. Podle obžaloby tito muži věděli o plánech útočníků, sdíleli jejich ideologii nebo se spolu s nimi pokoušeli dostat do Sýrie, kde se chtěli připojit k IS. Mužům za teroristické spolčení hrozí až 30 let za mřížemi.

SOUVISEJÍCÍ Lidé na mši v obci na východě Francie uctili památku zavražděného kněze

Čtvrtý obžalovaný, Rachid Kassim, údajný iniciátor a strůjce útoku, bude souzen v nepřítomnosti. Agentura AFP Kassima označuje za „proslulého francouzského náboráře Islámského státu“. Ohledně jeho osudu panuje nejistota. Kassim se připojil k teroristické organizaci na Blízkém východě a podle mnoha zdrojů zahynul v roce 2017 v Iráku.

K soudu dnes dorazil i jeden z Hamelových farníků, který při útoku utrpěl vážné zranění. Dvaadevadesátiletý Guy Coponet „chce prostřednictvím soudu pochopit, jak se mladí lidé, kteří právě vyšli z puberty, dopustili takových hrůz,“ řekl jeho právník Mehana Mouhou agentuře AFP.

K případu se v médiích vyjádřila i Hamelova sestra Roseline, podle níž šlo neštěstí zabránit. Protiteroristické jednotky po útoku v Nice, při němž jen o několik dní dříve zemřelo 86 lidí, podle ní měly důkladněji prověřit vztahy mezi možnými pachateli a podezřelými osobami, které již protiteroristická policie sledovala. Razantně také odmítla námitku, že k oba útoky se staly během července, kdy je velká část policistů na dovolené, a policie tak nemá dostatečnou kapacitu k vyšetření všech podezření.

„Když je protiteroristická brigáda na nohou, když deset dní předtím bylo Nice, myslím, že není možné brát si dovolenou, i když jste unavení,“ řekla Hamelová.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář