Ve Frýdku-Místku začne oprava kostela sv. Jana a Pavla za 4,7 milionu korun

Frýdek-Místek – Ve Frýdku-Místku začne dnes oprava kostela svatých Jana a Pavla za 4,7 milionu korun. Řemeslníci mimo jiné částečně vymění bednění krovu věže a položí na věž novou krytinu z měděného plechu. Opravy potrvají do května a provoz chrámu během nich zůstane zachován tak, jak jsou lidé zvyklí. ČTK to dnes sdělila mluvčí frýdecko-místecké radnice Jana Musálková Jeckelová.

Většinu nákladů zaplatí Římskokatolická farnost Místek, po milionu korun dají na opravu město Frýdek-Místek a Moravskoslezský kraj. Oprava začne snesením schránky, v níž jsou ve věži déle než 80 let uloženy vzkazy předků.

„Řemeslníci provedou chemickou a konstrukční sanaci dřevěných částí věže a instalují nový hromosvod. Makovice bude nově pozlacena a obnovy se dočká také vrcholový kříž,“ uvedla Musálková. Vyměněny budou dřevěné podlahy ve věži, opravovat se bude i fasáda průčelí a věže kostela.

„Řemeslníci opraví kovová okna na schodištích, troje vstupní dveře do kostela dostanou nový nátěr, opravy a nátěru se dočkají také žaluziové okenice zvonového patra, včetně osazení zábranou proti vnikání holubů do interiéru. V části střechy nad lodí kostela bude proveden nový nátěr sanktusníku a zdobné věžičky nad presbytářem,“ uvedl vedoucí stavebního odboru biskupství Václav Kotásek.

Po opravě bude do věže kostela znovu vložena schránka s poselstvím pro příští generace. Na jeho tvorbě se budou podílet i děti. Magistrát vyhlásil soutěž Co vzkážeme budoucím generacím?, do níž se přihlásily všechny městské školy. Úkolem tříd je připravit co nejoriginálnější a nejpůsobivější vzkaz, který pak doplní další oficiální dokumenty.

Místecký kostel sv. Jana a Pavla byl vybudován v letech 1763 až 1767 na místě 24 vyhořelých stodol. Je postaven v rokokovém stylu a má bohatou vnitřní výzdobu. V době vzniku stál na kraji města, dnes podél něj vede silniční průtah městem, při jehož výstavbě byla necitlivě zbourána i polovina zdi s kaplemi křížové cesty z roku 1775.

V 90. letech minulého století prošel kostel celkovou opravou, při které stavbaři obnovili fasádu a vyměnili střešní krytinu. „V roce 2019 se na kostele začaly projevovat poruchy střešní krytiny věže. Měděný plech se začal při velkých vichřicích odtrhávat od podkladu a ohrožovat své okolí. Podrobným průzkumem bylo zjištěno, že dřevěné podkladní bednění po 80 letech od poslední opravy dožilo a je nutno provést celkovou obnovu věže,“ uvedla Musálková.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 7. prosince 2021 Foto: Wikimedia Commons – kostel sv. jana a Pavla

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář