Ve španělské Seville zřejmě našli neznámý obraz barokního malíře Velázqueze

Sevilla – V malém kostele v jihošpanělské Seville byl zřejmě nalezen dosud neznámý obraz od malíře Diega Velázqueze. Dílo je nyní v péči restaurátorů. Podle nich četné stylistické motivy a skryté symboly zobrazené na plátně ukazují na to, že je autorem skutečně španělský barokní mistr. Informovala o tom agentura Kathpress s odvoláním na místní média.

Dílo nazvané Panna Marie s dítětem (Inmaculada con el Niňo) pochází z let 1615 až 1617. Odborníci se o něm dříve domnívali, že je dílem španělského renesančního malíře Franciska Pacheka – zakladatele sevillské malířské školy, který se v roce 1619 stal královským dvorním malířem a byl pověřen kontrolou dodržování nařízení stanovených pro sakrální malbu.

SOUVISEJÍCÍH. Brod nechal obnovit většinu klášterních obrazů, jež se našly ve špatném stavu

Obraz odkázala před svou smrtí v roce 2020 svému farnímu kostelu Soledad Rojasová, která pocházela z dobře situované rodiny sběratelů umění ze Sevilly. Farář následně odeslal dílo k posouzení a restaurování do andaluského památkového institutu v Seville. Pokud by byl obraz skutečně „pravým“ Velázquezem, měl by pravděpodobně hodnotu několika milionů eur. Z kostela by se navíc mohl stát magnet pro turisty.

Mistr zátiší či náboženských a mytologických námětů Velázquez (1599 až 1660) byl Pachekovým zetěm a současně žákem v jeho ateliéru. Jako královský dvorní malíř dovedl tento Španěl k dokonalosti portrét, jímž dokázal vykreslit charakter člověka. Za vrcholné dílo Velázqueze je považován třímetrový obraz Dvorní dámy (Las Meninas).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 1. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – Diego Velázquez

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář