Ve Spojených státech vrcholí zápas o svaté přijímání, demokraté píší biskupům

V reakci na kontroverzní dokument připravovaný Americkou biskupskou konferencí o tom, zda kněží mohou odmítnout politikům udělit svaté přijímání, demokratický kongresman varuje představitele katolické církve, že by mohla přijít o status zaručující její osvobození od platby daní. 

„Pokud se chystají politicky zneužít náboženství odstavením demokratů, kteří podporují reprodukční volbu žen, pak může být v pořádku „pokárání “ církve sáhnutím na jejich status, který jim zaručuje osvobození od platby daní,“ napsal podle Christian Post demokratický kongresman Jared Huffman z Kalifornie.

SOUVISEJÍCÍStudie: Polovina amerických katolíků tvrdí, že eucharistie je jenom symbolická

Huffmanova kritika katolických biskupů přichází poté, co téměř 60 demokratických kongresmanů zveřejnilo „prohlášení o zásadách, které varuje Americkou biskupskou konferenci“ před tím, co označují za zpolitizování eucharistie.

Prohlášení politiků demokratické strany bylo zveřejněno poté, co USCCB v pátek odhlasovala, že bude pokračovat ve vypracování dokumentu „o smyslu eucharistie v životě církve“.

Americký portál Christian Post píše, že drtivá většina biskupů (168) hlasovala pro pokračování návrhu dokumentu, zatímco 55 hlasovalo proti. Biskupové budou pokračovat v práci na dokumentu, který bude veřejnosti představen později. Stanovisko biskupské konference sice dá pokyny pro udělení eucharistie, ale ponechá „rozhodnutí o neudělení svatého přijímání na jednotlivých biskupech“.

Demokraté ve svém prohlášení vyzývají církev, „aby kvůli jednomu tématu nezakazovala tuto nejsvětější ze všech svátostí, zdroj a vrchol celého díla evangelia“.

SOUVISEJÍCÍBiden se za svůj postoj k potratům nemohl zúčastnit eucharistie

„… Hledáme vedení a pomoc církve, ale věříme také v nadřazenost svědomí,“ píše se v prohlášení. „Uznáváme roli církve při zajišťování morálního vedení, zároveň však vnímáme napětí, které přichází s nesouhlasem s církví v některých otázkách.“

Dále se v dokumentu píše: „Uznáváme, že žádná politická strana není dokonale v souladu se všemi aspekty církevní nauky. Tato skutečnost hovoří o sekulární povaze americké demokracie, nikoli o oddanosti našich demokraticky zvolených lídrů. Přesto věříme, že dokážeme hovořit o základních otázkách, které nás jako katolíky spojují a propůjčují nám hlas ke změně politické debaty – debaty, která často nereflektuje a nezahrnuje hloubku a složitost těchto otázek.“

Na závěr vysvětlují, že nesouhlasí se spojováním neudělením eucharistie s podporou práva žen na potraty. Od nástupu prezidenta Joe Bidena do Bílého domu se několik katolických biskupů nechalo slyšet, že by neudělili Bidenovi hlásícímu se ke katolické církvi svaté přijímání, právě za jeho podporu potratů. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 24. června 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář