Ve Staré Boleslavi a Velehradě budou bohoslužby a setkání s oběťmi zneužívání

Velehrad – Ve Staré Boleslavi a Velehradě se v polovině září uskuteční bohoslužby a setkání s oběťmi zneužívání. Na webu to dnes uvedla Česká biskupská konference (ČBK). Biskupové Čech, Moravy a Slezska se sešli ve čtvrtek a dnes na 136. plenárním zasedání ČBK, které se konalo ve Velehradě na Uherskohradišťsku.

„Zabývali se rovněž problematikou ochrany nezletilých v církvi a dohodli se na uspořádání bohoslužby a setkání s oběťmi zneužívání na svátek Panny Marie Bolestné, 15. září 2023, na dvou významných poutních místech, ve Staré Boleslavi a na Velehradě,“ uvedla ČBK.

SOUVISEJÍCÍPortugalští biskupové požádali o odpuštění oběti sexuálního násilí v církvi

K modlitbě a setkání mezi sebou i s biskupy jsou podle ČBK zváni všichni, kdo se setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání v církvi, rodině či na pracovišti. „S pokorou a soucitem zvu všechny, kdo se v nějaké podobě setkali se zneužíváním. Jejich hlas a jejich příběh si zaslouží být slyšet,“ uvedl biskup Zdenek Wasserbauer, který povede modlitební setkání v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Stejný program bude ve velehradské bazilice. „Hledat cestu vzájemného porozumění a smíření lze nejsnáze tak, že spolu budeme mluvit, a toto setkání k tomu má být prvním a důležitým krokem,“ uvedl hlavní celebrant mše, biskup a administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík.

České římskokatolické církvi se nevyhnuly skandály kolem sexuálního zneužívání a dnes již emeritní arcibiskup pražský Dominik Duka se musel vypořádat s kritikou kvůli laxnímu přístupu k problému. Předloni ČBK do pravidel předběžného vyšetřování v církvi zapracovala nové předpisy z Vatikánu, které poprvé explicitně hovoří o trestnosti zneužívání kněžími a definují postup při stíhání těchto provinění.

Biskupové vydali také prohlášení k aktuálnímu dění ohledně manželství a rodiny. Uvedli v něm, že s obavami sledují snahy legalizovat vztah osob stejného pohlaví jako manželství. Harmonická rodina tvořená otcem a matkou je nejlepším prostředím pro výchovu dětí, uvedli v prohlášení. Návrh na uzákonění manželství i pro homosexuály je nyní ve Sněmovně.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář